Wojewoda przekazał raciborskiemu szpitalowi nową karetkę [ZDJĘCIA]

Raciborski szpital ma nową karetkę

Już wkrótce ratownicy medyczni będą jeździć do wezwań ambulansem sanitarnym volkswagen crafter 35 Furgon wyposażonym w nowoczesny sprzęt medyczny. Jego wartość to ponad 440 tys. zł, z czego 400 tys. wyłożono z budżetu państwa.

- reklama -

4 miliony zł – tyle wojewoda śląski przeznaczył na zakup łącznie 10 karetek, które trafiły do szpitali w całym województwie. Jeden z nich został przekazany raciborskiemu szpitalowi. Było to możliwe dzięki zasobom finansowym zabezpieczonym z nierozdysponowanych środków przeznaczonych na ubezpieczenia zdrowotne. We wcześniejszych latach tego typu nadwyżki przekazywane były bezpośrednio do Ministerstwa Finansów, w tym roku, za zgodą ministra udało się je pozostawić w regionie.

Dyrekcja szpitala w drodze przetargu zakupiła ambulans sanitarny volkswagen crafter 35 Furgon wyposażony w sprzęt medyczny. Jego wartość to 440 347,40 zł, z czego wojewoda przekazał 400 tys. Auto przyjechało do Raciborza w ostatnich dniach 2016 roku, dziś pojawił się wojewoda Jarosław Wieczorek, aby w towarzystwie starosty Ryszarda Winiarskiego, wójta Krzyżanowic Grzegorza Utrackiego (auto ostatecznie trafi do stacji pogotowia w Krzyżanowicach) i dyrektora lecznicy Ryszarda Rudnika dokonać uroczystego przekazania pojazdu.

Nowoczesne i bogate wyposażenie ambulansu z pewności ułatwi pracę zespołów ratowniczych wyjeżdżających do zgłoszeń. Ale ambulans to nie wszystko. Obecny na uroczystości poseł Czesław Sobierajski (PiS) zapowiada, iż trwają zbiegi, aby w raciborskim szpitalu uruchomić Szpitalny Oddział Ratunkowy*. Jak twierdzi dyrektor Rudnik, podległa mu placówka była na to gotowa już w czasie realizacji inwestycji. Z różnych względów, m.in. finansowych, wówczas nic z tego nie wyszło. Teraz ma się to zmienić i pieniądze mają być – Sobierajski wspomniał o dodatkowych 10 mln zł dla województwa i zapewnił, iż SOR jest „prawie pewny”. Na zakończenie gościom zaprezentowane zostały możliwości nowego ambulansu.

 ———————————–

* Czym jest SOR? Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) to jednostka systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM), która niezwłocznie udziela świadczeń opieki zdrowotnej, polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia niezbędnego dla stabilizacji funkcji życiowych osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, zapewnia transport sanitarny pacjenta do najbliższego podmiotu leczniczego wykonującego świadczenia opieki zdrowotnej w odpowiednim zakresie. Warunkiem uczestnictwa tych jednostek w systemie jest zawarcie z NFZ umów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i prowadzenie medycznych czynności ratunkowych.

Do szpitalnego oddziału ratunkowego pacjent może zgłosić się bez skierowania.

Nie obowiązuje rejonizacja, pomoc udzielana jest niezależnie od miejsca zamieszkania.

Paweł Strzelczyk

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here