Martwy drób pozostał we wsi, bo służby zbyt sprawnie i szybko ubiły kury

ptasia grypa kuźnia raciborska

Władze Kuźni Raciborskiej zażądały od służb NATYCHMIASTOWEGO usunięcia ze swojego terenu drobiu ubitego w związku z epidemią ptasiej grypy. Przyczepę z martwym ptactwem na cały weekend pozostawiono we wsi Ruda. Dlaczego tak się stało i kiedy zostanie usunięta?

- reklama -

W związku z alarmującymi zgłoszeniami mieszkańców sołectw Ruda i Budziska proszę o NATYCHMIASTOWE usunięcie z sołectwa Ruda przyczepy z drobiem wybitym w dniach 13-14 roku – pismo o tej treści wystosowała zastępczyni burmistrza gminy Kuźnia Raciborskiej (na terenie której znajdują się w/w sołectwa). Adresatami pisma są Krzysztof Szydłowski – kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy starostwie powiatowym oraz Zbigniew Mazur, powiatowy lekarz weterynarii.

Powyższe pismo to pokłosie sprawy z minionego weekendu. W związku z epidemią ptasiej  grypy w miejscowościach Ruda i Budziska w ubiegłym tygodniu dokonano profilaktycznego uboju drobiu, gdyż zachodziło podejrzenie, iż w stadach mogą znajdować się chore sztuki. Mieszkańcy zaalarmowali jednak, iż przyczepa z ubitymi zwierzętami pozostała w środku wsi i stała tak przez całą sobotę i niedzielę. Ludzie zwrócili uwagę na wyciekające z przyczepy płyny powątpiewając jednocześnie, jaki sens miał ubój, skoro martwe sztuki dalej stanowią zagrożenie pozostając w Rudzie.

Do wywiezienia nie dojdzie jednak natychmiast, jak chcą władze Kuźni. Poniżej publikujemy treść odpowiedzi, jakiej udzielił kuźniańskiemu urzędowi Zbigniew Mazur z inspekcji weterynaryjnej:

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu informuje, że drób poddany zabiciu we wsiach Budziska i Ruda zostanie przekazany do zakładu utylizacyjnego w dniu 17.01.2017.

Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego kategorii 2 do czasu odbioru i utylizacji przez zakład utylizacyjny zostały zabezpieczone w zamkniętej, szczelnej i zaplombowanej przyczepie, na terenie prywatnym, pod nadzorem policji oraz pracownika Zakładu Komunalnego. Przyczepa oraz miejsce na którym się znajduje są na bieżąco dezynfekowane przez specjalistyczny zakład.

Powyższa sytuacja wynika z faktu, że działania IW były planowane także na dzień 16.01.2017 r., jednak ze względu na bardzo sprawnie przeprowadzoną akcję likwidacji stad zakończono w dn. 14.01.2017 w późnych godzinach nocnych. Z tego względu nie było możliwości przesunięcia wcześniej uzgodnionego terminu.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here