Święte ulotki Franciszka S.

Dzień Środków Masowego Przekazu

Dziś przypada Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Święto wszystkich, którzy codziennie pomagają nam realizować prawo do informacji.

 

- reklama -


Piszą, fotografują, nagrywają, pytają, sprawdzają, przekonują, poszukują… Są ostatnią deską ratunku, gdy ludzie nie potrafią poradzić sobie z bezduszny lub opieszałym systemem, bywają jedynymi rzecznikami prawdy i dostarczycielami rzetelnych informacji. Ale spoczywa na nich również wielka odpowiedzialność – bo świadomość ogromnego wpływu na kształt i temperaturę życia społecznego może szybko doprowadzić do pychy i arogancji. Mowa oczywiście o dziennikarzach, wydawcach i wszystkich pracownikach mediów. O ludziach, którzy codziennie kształtują nasz sposób patrzenia na świat.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzono z inicjatywy papieża Pawła VI w maju 1967 r.  Od tej pory co roku zwierzchnik Kościoła Katolickiego ogłasza hasło przewodnie na to święto oraz przygotowuje specjalne orędzie. Motto jest upubliczniane 29 września, w święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, gdyż Gabriel – Zwiastun Dobrej Nowiny, jest patronem radiowców. Natomiast powszechne obchody „Dnia mediów” przypadają na 24 stycznia. W tym bowiem dniu Kościół wspomina św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy. Ten szesnastowieczny teolog i filozof (z wykształceniem prawniczym!) kładł bardzo duży nacisk na duchowy rozwój osób świeckich, co w tamtych czasach nie należało do spraw oczywistych. Jednym ze sposobów stosowanych przez Franciszka było rozlepianie na murach i ogrodzeniach ulotek, na których krótko i jasno prezentował najważniejsze prawdy wiary. Dzięki temu w trudnych dla katolicyzmu czasach udało mu się przekonać wielu protestantów do powrotu do kościoła rzymskiego. Podobno właśnie dzięki temu został później ogłoszony patronem katolickich redaktorów i komentatorów…

Hasło tegorocznego Dnia Środków Społecznego Przekazu brzmi: „«Nie lękaj się, bo jestem z tobą» (Iz 43,5). Przekazujmy nadzieję i ufność w naszych czasach”. Zadanie głoszenia prawdy o świecie i o Bogu spoczywa nie tylko na osobach zawodowo zajmujących się zdobywaniem i przekazywaniem informacji, ale na wszystkich chrześcijanach. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas może udostępniać swoją wiedzę, poglądy i przypuszczenia za pośrednictwem mediów społecznościowych. Warto (nie tylko dziś) przypomnieć sobie słowa papieża Franciszka, zawarte w ubiegłorocznym orędziu ogłoszonym 24. stycznia: „Komunikowanie oznacza dzielenie się, a dzielenie się wymaga wysłuchania, akceptacji. Wysłuchanie to znacznie więcej niż słuchanie. Słuchanie dotyczy dziedziny informacji; natomiast wysłuchanie odwołuje się komunikacji i wymaga bliskości. Wysłuchanie pozwala nam przyjąć właściwą postawę, opuszczając spokojną kondycję widzów, użytkowników, konsumentów. Wysłuchanie oznacza również zdolność dzielenia się pytaniami i wątpliwościami, przemierzenie jakiejś drogi obok siebie, wyzwolenie się z wszelkiej pyszałkowatości wszechmocy i pokorne oddanie swoich umiejętności i darów na służbę dobra wspólnego”.

/kc/
fot. edycja.org.pl

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Świadkowie Jehowy — poznaj nas bliżej!
    Mieszkamy w różnych krajach i mówimy różnymi językami, ale łączą nas wspólne cele. Przede wszystkim chcemy przysparzać czci Jehowie — Bogu, o którym mówi Biblia, Stwórcy wszechrzeczy. Poza tym ze wszystkich sił staramy się naśladować Jezusa Chrystusa i z dumą nosimy miano chrześcijan. Każdy z nas regularnie poświęca czas na to, żeby pomagać innym w poznawaniu Biblii oraz dzielić się dobrą nowiną o Królestwie Bożym. I właśnie dlatego, że dajemy świadectwo, czyli rozmawiamy z ludźmi o Bogu Jehowie i Jego Królestwie, jesteśmy nazywani Świadkami Jehowy.
    Zapraszamy do zapoznania się z naszym serwisem internetowym. Czytaj Biblię w Internecie. Poznaj bliżej nas i nasze wierzenia. https://www.jw.org/pl/

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here