Dziś przypada Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Święto wszystkich, którzy codziennie pomagają nam realizować prawo do informacji.
Piszą, fotografują, nagrywają, pytają, sprawdzają, przekonują, poszukują… Są ostatnią deską ratunku, gdy ludzie nie potrafią poradzić sobie z bezduszny lub opieszałym systemem, bywają jedynymi rzecznikami prawdy i dostarczycielami rzetelnych informacji. Ale spoczywa na nich również wielka odpowiedzialność – bo świadomość ogromnego wpływu na kształt i temperaturę życia społecznego może szybko doprowadzić do pychy i arogancji. Mowa oczywiście o dziennikarzach, wydawcach i wszystkich pracownikach mediów. O ludziach, którzy codziennie kształtują nasz sposób patrzenia na świat.
Po raz pierwszy Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzono z inicjatywy papieża Pawła VI w maju 1967 r. Od tej pory co roku zwierzchnik Kościoła Katolickiego ogłasza hasło przewodnie na to święto oraz przygotowuje specjalne orędzie. Motto jest upubliczniane 29 września, w święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, gdyż Gabriel – Zwiastun Dobrej Nowiny, jest patronem radiowców. Natomiast powszechne obchody „Dnia mediów” przypadają na 24 stycznia. W tym bowiem dniu Kościół wspomina św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy. Ten szesnastowieczny teolog i filozof (z wykształceniem prawniczym!) kładł bardzo duży nacisk na duchowy rozwój osób świeckich, co w tamtych czasach nie należało do spraw oczywistych. Jednym ze sposobów stosowanych przez Franciszka było rozlepianie na murach i ogrodzeniach ulotek, na których krótko i jasno prezentował najważniejsze prawdy wiary. Dzięki temu w trudnych dla katolicyzmu czasach udało mu się przekonać wielu protestantów do powrotu do kościoła rzymskiego. Podobno właśnie dzięki temu został później ogłoszony patronem katolickich redaktorów i komentatorów…
Hasło tegorocznego Dnia Środków Społecznego Przekazu brzmi: „«Nie lękaj się, bo jestem z tobą» (Iz 43,5). Przekazujmy nadzieję i ufność w naszych czasach”. Zadanie głoszenia prawdy o świecie i o Bogu spoczywa nie tylko na osobach zawodowo zajmujących się zdobywaniem i przekazywaniem informacji, ale na wszystkich chrześcijanach. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas może udostępniać swoją wiedzę, poglądy i przypuszczenia za pośrednictwem mediów społecznościowych. Warto (nie tylko dziś) przypomnieć sobie słowa papieża Franciszka, zawarte w ubiegłorocznym orędziu ogłoszonym 24. stycznia: „Komunikowanie oznacza dzielenie się, a dzielenie się wymaga wysłuchania, akceptacji. Wysłuchanie to znacznie więcej niż słuchanie. Słuchanie dotyczy dziedziny informacji; natomiast wysłuchanie odwołuje się komunikacji i wymaga bliskości. Wysłuchanie pozwala nam przyjąć właściwą postawę, opuszczając spokojną kondycję widzów, użytkowników, konsumentów. Wysłuchanie oznacza również zdolność dzielenia się pytaniami i wątpliwościami, przemierzenie jakiejś drogi obok siebie, wyzwolenie się z wszelkiej pyszałkowatości wszechmocy i pokorne oddanie swoich umiejętności i darów na służbę dobra wspólnego”.
/kc/
fot. edycja.org.pl
Świadkowie Jehowy — poznaj nas bliżej!
Mieszkamy w różnych krajach i mówimy różnymi językami, ale łączą nas wspólne cele. Przede wszystkim chcemy przysparzać czci Jehowie — Bogu, o którym mówi Biblia, Stwórcy wszechrzeczy. Poza tym ze wszystkich sił staramy się naśladować Jezusa Chrystusa i z dumą nosimy miano chrześcijan. Każdy z nas regularnie poświęca czas na to, żeby pomagać innym w poznawaniu Biblii oraz dzielić się dobrą nowiną o Królestwie Bożym. I właśnie dlatego, że dajemy świadectwo, czyli rozmawiamy z ludźmi o Bogu Jehowie i Jego Królestwie, jesteśmy nazywani Świadkami Jehowy.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym serwisem internetowym. Czytaj Biblię w Internecie. Poznaj bliżej nas i nasze wierzenia. https://www.jw.org/pl/
Przesyłanie strumieniowe na żądanie wideo i audio. Darmowe filmy chrześcijańskie, edukacyjnych i rozrywkowych programów dla rodzin, młodzieży, dzieci, wszystkie. Oficjalne nadawanie JW. Za darmo https://tv.jw.org/#pl/home
W roku 2012 w drukarniach będących własnością Świadków Jehowy wyprodukowano przeszło 1,3 miliarda czasopism oraz 80 milionów książek i Biblii https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87/dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87-wydawnicza/og%C3%B3lno%C5%9Bwiatowa-dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87-wydawnicza/ Więcej
Strażnica — czasopismo niemające sobie równych