Papież Jan Paweł II w 75. rocznicę objawień fatimskich 13 maja 1992 roku ustanowił Światowy Dzień Chorego.
Już 7 lat wcześniej, 11 lutego, św. Jan Paweł II gdy odczuwał pierwsze symptomy choroby Parkinsona, napisał list apostolski „Salvifici Doloris”, czyli o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia. Uznał, iż cierpienie chorego powoduje jego dojrzewanie duchowe i pomaga człowiekowi odnaleźć zbawczy sens cierpienia. A wyraża się on w dwóch imperatywach: „Czyń dobro cierpieniem” oraz „ Czyń dobro cierpiącym”.
Kościół zachęca i organizuje wolontariat a także wszelką pomoc wszystkim ludziom cierpiącym wskutek choroby, bez względu na ich światopogląd. Znaczącym przykładem jest Stowarzyszenie CARITAS i powstałe w wielu miejscowościach stacje opieki nad chorymi w domu. Sporo sióstr zakonnych i osób świeckich poświęca swój czas osobom chorującym zarówno w kraju jak i w placówkach misyjnych na całym świecie. Organizowane są też zbiórki pieniędzy i leków na pomoc chorym. Powstały różne stowarzyszenia i fundacje świeckich, których celem jest niesienie daleko idącej pomocy chorym i niepełnosprawnym.
Rząd obecnie przygotowuje reformę służby zdrowia i przeznacza więcej środków na te cele. Ale wdrożenie tych zmian w codzienną działalność wymaga też więcej czasu.
Jak my, indywidualni obywatele, możemy wspomagać osoby chorujące?
Główne zadania, które każdy z nas może podjąć: to modlitwa o zdrowie, częstsze odwiedziny chorych z rodziny, ale także z najbliższego otoczenia i prowadzenie takiej rozmowy która będzie nośnikiem pocieszenia, uspokojenia i nadziei. Można także zaproponować im pomoc, szczególnie samotnym w załatwieniu różnych spraw, zakupów i w sprzątaniu mieszkania.
Kiedyś odwiedzałem w DPS „Złota Jesien” starszego pana, który cierpiał na wiele chorób. Gdy wyrażałem mu współczucie, ale jednocześnie przypominałem, że ma tu dobrą opiekę i komfortowe warunki zamieszkania on powiedział „to prawda, lecz nadal czuję się osamotniony i z bólem serca muszę panu wyznać, iż żadne z dorosłych już dzieci, którym się dobrze powodzi nie odwiedziło mnie od roku, nawet podczas świąt Bożego Narodzenia. Codziennie się modlę za nich i proszę Boga, abym mógł ich jeszcze przed śmiercią zobaczyć”. W jego oczach pojawiły się łzy a na twarzy grymas bólu. Myślę, że takich i podobnych sytuacji w każdym środowisku jest wiele . Pamiętajmy o tym.
/KN/
W wielu parafiach odprawione były dopołudniowe Msze św. w intencji chorych, połączone z błogosławieństwem Lurdzkim i namaszczeniem chorych..
Marta
W Raciborzu trudno być zdrowym przy tak zanieczyszczonym powietrzu.
Właśnie, to zanieczyszczone powietrze ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Do tego jeszcze
dodajmy różne składniki chemiczne w kupowanych artykułach spożywczych.. Dziś już nie mamy zupełnie zdrowej żywności jak to podaje się w reklamach. Mamy co najwyżej żywność zdrowszą ale nie zdrową..
Zanim kupisz dany produkt , przeczytaj na opakowaniu składniki..
Kupujemy bardzo często bezmyślnie, bo to jest tanie albo to smakuje..
Smog w powietrzu- szkodzi zdrowiu ale także palenie papierosów i E papierosów.
Z tego nałogu można się wyzwolić. W każdy pierwszy wtorek miesiąca od 15,00 przy Klasztornej 12 I piętro
czynny jest gabinet BICOM – Rzuć Palenie.przy pomocy aparatury komputerowej BICOM.
Rejestracja tel. 800 14 60 60 .