Lenk: Mam wątpliwości czy modernizacje kotłowni węglowych były dobrym ruchem

Mirosław Lenk prezentuje możliowości dotacji ekologicznych

Śniadanie biznesowe Raciborskiej Izby Gospodarczej zdominował temat walki ze smogiem. Prezydent Mirosław Lenk mówił o programach wsparcia finansowego dla mieszkańców i przedsiębiorców.

- reklama -

O poziomie zanieczyszczenia na świecie napisał prestiżowy dziennik „Financial Times”, przytaczając wnioski z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak wskazuje wśród europejskich państw najgorsza sytuacja jest w Polsce. W czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast UE na pozycji czwartej uplasował się Rybnik, a zaraz za nim Wodzisław Śląski. Raport jako przyczynę gigantycznego zanieczyszczenia powietrza w Polsce wskazuje poleganie na węglu i bierność władz we wprowadzaniu zielonych technologii.

Obecny na spotkaniu RIG-u w dniu 9 lutego prezydent Raciborza Mirosław Lenk po ostatnich medialnych doniesieniach poczuł się zobowiązany do poruszenia kwestii niskiej emisji w mieście. Racibórz do 2008 roku nie wspierał modernizacji kotłowni węglowych, które wg WHO w głównej mierze wpływać mają na zanieczyszczenie powietrza. – Kiedy pojawiły się zewnętrzne fundusze, głównie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaczęliśmy również wspierać modernizacje kotłowni węglowych. Szczerze mówiąc, a było to już za mojej prezydentury, mam wątpliwości czy to był dobry ruch. Moim zdaniem generalnie powinno się odchodzić od spalania w kotłowniach domowych węgla – mówił Lenk. Zapowiedział równocześnie, że miasto nie wycofa się z dotacji modernizacji rozwiązań węglowych. – Dopóki na Śląsku będą wspierane kotłownie węglowe, retortowe gmina Racibórz prawdopodobnie nie wyłączy się z dofinansowywania tych kotłowni. Będziemy je wspierać – dodał. Przypomniał, że mieszkańcy Raciborza mogą liczyć nawet na 12 tys. zł dotacji na kocioł piątej klasy sprawności ze środków WFOŚiGW . 80% wniosków, które trafia do gminy, dotyczy właśnie modernizacji kotłów węglowych.

Prezydent wspomniał, że lepszym rozwiązaniem byłyby dotacje na przyłącza do sieci cieplnej, w wypadku Raciborza – PEC-u, bądź sieci gazowej, które to mają lepszy wpływ na środowisko w porównaniu z najbardziej sprawnymi kotłami węglowymi. Dodał również, że miasto w międzyczasie zmodernizowało 30 podległych mu placówek oświatowych. Tylko w dwóch ogrzewanie oparto o kotły węglowe, retortowe.

Racibórz w ramach „akcji antysmogowej” z własnych środków dofinansowuje bardziej ekologiczne rozwiązania. Dotację można uzyskać na źródła ciepła na paliwa gazowe, płynne, biomasę, źródła zasilane energią elektryczną, odnawialną lub węzła cieplnego z sieci ciepłowniczej. Warunkiem otrzymania dotacji jest likwidacja pieca lub kotła na paliwo stałe. Mieszkańcy na modernizację źródeł ciepła z miejskiej kasy mogą liczyć na dotację w wysokości do 5 tysięcy zł. – Ze wsparcia mogą skorzystać również przedsiębiorcy – mówił Lenk. Dla obiektów o powierzchni powyżej 200 m3 kwota dotacji ulega zwiększeniu o 15 zł za każdy metr kwadratowy. Dofinansowywane są również instalacje solarne. – Przygotowaliśmy program w oparciu o współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na montaż instalacji fotowoltaicznych – mówił Lenk. Program działa od 2009 rok. Na instalację kolektorów można uzyskać od 5 do 10 tys. zł dofinansowania. – Fotowoltanika to gospodarka niskoemisyjna. To oszczędność. Pobiera się mniej prądu z elektrowni, który to jest produkowany z węgla – zachwalał program prezydent. Od początku jego trwania do roku 2016 wydano 980 tys. zł dotując tym samym 178 instalacji solarnych w mieście.

W nawiązaniu do wystąpienia prezydenta obecny na spotkaniu przedsiębiorców Ireneusz Burek zaprezentował zebranym wskazania czujnika mierzącego stan zanieczyszczenia powietrza w Raciborzu, które można śledzić on-line na portalu raciborz.com.pl. – Nie ma to na celu sensacji, ale naturalną potrzebę informowania, a nawet ostrzegania o aktualnych warunkach stanu powietrza, które może być zagrożeniem dla zdrowia i życia – wyjaśnił.

Wspieramy Dobre Tematy

/mh/

- reklama -

10 KOMENTARZE

  1. Oczywiście że dotowanie pieców na ekogroszek jest i było błędem!Obnizyc drastycznie Panie prezydencie dotację do piecy retortowych a podwyższyć dotacje fo kotłów na gaz i podłączenia do ciepłowni.A najlepiej im szybciej miasto zrezygnuje z dotowania w ogóle piecy na ekogroszek tym lepiej wszystkim wyjdzie na zdrowie!

  2. Niech Miasto najlepiej przestanie dotować kotły węglowe nawet te nowoczesne bo porównując do kotłów gazowych one trują na potęgę.

  3. A co mnie interesują inne miasta że dotują piece retortowe.Oni nie mają tak złego powietrza jak Racibórz.Musimy mieć własne zdanie bo inaczej będziemy przez kolejne lata sami się truli dotując kotły węglowe.Nowoczesny piec to nie wszystko jeżeli będzie kiepskiej jakości ekogroszek a tak jest bardzo często wtedy taki piec 5 klasy będzie truł dużo więcej niż wg norm.

  4. Zwiększyć środki na likwidację niskiej emisji i dotować tylko czyste źródła ogrzewania.Napewno takim czystym źródłem nie jest piec na ekogroszek nawet najnowszego typu bo jeżeli takich kotłów w mieście będzie kilka tysięcy to będziemy mieli w powietrzu mase rakotwórczego benzopirenu i pyłów śmiercionośnych.

  5. Dajcie jakiś link do tego czujnika bo mieszkam w okolicy Waszego sklepu i jestem zainteresowany dostępem on line do aktualnych pomiarów powietrza w najbliższej okolicy od mojego miejsca zamieszkania.

  6. Przestać dotować piece na ekogroszek.Jak ktoś chce niech je kupuje za swoje a wymienić każdy będzie musiał wg nowych przepisów.Dotować tylko gazowe piece i sieć miejską pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne.

  7. Niedaleko mnie jest parę domów z kotłami na ekogroszek i mimo że są podobno ekologiczne zawsze czuć od nich dymem i spaleniznę.Czy więc one są ekologiczne?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here