Naukowe miasteczko „Planeta Energii” już w Raciborzu

 

Przez dwa dni- od 18 do 19 maja na placu naprzeciw parafii św. Jana Chrzciciela mieszkańcy Raciborza oraz okolic będą mogli samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny oraz uczestniczyć w ciekawych eksperymentach naukowych. Wszystko dzięki uczniom Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej. 

- reklama -

Planeta Energii to realizowany od 2010 roku program edukacyjny  Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wśród najmłodszych. Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. W gronie dziesięciu najlepszych drużyn z całej Polski znalazła się klasa III A ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej z opiekunem Anitą Blochel.

Sukces w 7. edycji akcji ekipie kuźniańskiej podstawówki zagwarantowała kreatywność, nieszablonowość oraz lekcje przeprowadzone w sposób nieschematyczny- poprzez zabawę. – Pani Anita Blochel przeprowadziła z dziećmi szereg fantastycznych projektów. Dzieci konstruowały ekopojazdy z odpadów. Stworzyły grupę strażników energii oraz kącik poświęcony temu zagadnieniu. Nowością tej edycji była nauka o zjawiskach fizycznych związanych z optyką, poprzez które chcieliśmy najmłodszym opowiedzieć o energii światła odbitego wykorzystywanego w odblaskach. Uczniowie z Kuźni przeprowadzili więc odblaskowy pokaz mody. Także mnóstwo świetnych działań, oprócz standardowych lekcji przygotowanych w oparciu o nasz scenariusz. – wyjaśniła Marta Kątna z Grupy Energa.

Nauka poprzez zabawę

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii”, które do Raciborza zawitało dzięki sukcesowi dzieci z Kuźni Raciborskiej zlokalizowane jest na placu naprzeciw Parafii Św. Jana Chrzciciela w Raciborzu. W godzinach 9:00–14:00 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych w ramach umówionych wizyt, a od 15:00 do 18:00 otwarte będzie dla wszystkich chętnych.

W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką, poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. – W miasteczku posiadamy kilka stref edukacyjnych. W kosmicznym energobusie dzieciom przybliżona zostanie historia prądu- od atomu, po elektrownię. W namiocie z odnawialnymi źródłami energii zaprezentujemy model elektrowni wodnej oraz wiatrowej. Posiadamy także rowerki stacjonarne, za pomocą których dzieci same produkować będą prąd. W kinie 3d najmłodsi obejrzą natomiast film o energoludkach- mieszkańcach tytułowej „Planety Energii”, które marnowały energię, nie szanowały jej i doprowadziły do jej wyczerpania. Poprzez projekcję chcemy nakłonić dzieci do oszczędzania prądu.  Dodatkowo w strefie eksprezydentów najmłodsi dowiedzą się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznają także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata. – mówi Marta Kątna.

Rywalizacja miast 

Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców miast, które odwiedzi „Planeta Energii”. Będzie w nim można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków, które zostaną podpięte do specjalnej baterii gromadzącej energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu, zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. -Dodatkowe punkty można także uzyskać poprzez polubienia galerii zdjęć z wizyty mobilnego centrum nauki w Raciborzu, do 48 godzin od jej publikacji na Facebooku. – dodaje M. Kątna. W czerwcu zostanie wyłonione zwycięskie miasto.

 

 

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/mh/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here