Oświetlenie uliczne w Raciborzu. Wymienią ponad 1000 opraw lampowych

Racibórz inwestycje

Urząd Miasta w Raciborzu otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł na modernizację oświetlenia, natomiast koszt inwestycji to 3,5 mln zł.

- reklama -

 

Czerwiec – jak podkreśla Leszek Iwuski, rzecznik prasowy raciborskiego magistratu, był dla Raciborza wyjątkowo dobrym miesiącem w zakresie sięgania po środki zewnętrzne. – Bez wątpienia największym sukcesem miasta było uzyskanie dofinansowania drogi Racibórz – Pszczyna, ale również w innych obszarach zanotowaliśmy „zwyżkę”. Otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach rewitalizacji na modernizację starego budynku Policji pod kątem stworzenia w tym miejscu mieszkań socjalnych. W ostatnich dniach przyszła do nas dobra wiadomość, że sięgnęliśmy po bardzo duże pieniądze na modernizację oświetlenia ulicznego – mówi Iwulski.

Dzięki pozyskanym pieniądzom zostanie wymienionych ponad 1000 opraw lampowych w Raciborzu. – W miejsce opraw sodowych pojawią się oprawy typu LED. Pozwoli to na znaczącą poprawę efektywności energetycznej. Dla porównania żywotność oprawy sodowej to tylko 16 do 20 tysięcy godzin, natomiast lampy LED świecą nawet 50 tysięcy godzin. Co ważniejsze lampy LED rozpalają się od razu i nie potrzebują kilku minut, by uzyskać efekt pełnej jasności. Lampy LED są także dużo bardziej wydajniejsze, aby uzyskać efekt oświetlenia lampy LED o mocy 75 wat, należy użyć sodowej żarówki o mocy 150 wat. Oprócz wymiany 1065 dodowych opraw ulicznych, dzięki dofinansowaniu będzie można zainstalować także 175 opraw parkowych i ozdobnych oraz 71 opraw ulicznych wraz z przebudową linii. Dzięki realizacji programu pojawi się łącznie 1311 opraw typu LED, a liczba dotychczasowych opraw zostanie zmniejszona o 111. Opracowany bilans poboru mocy pokazuje jak ważna jest to inwestycja. Przed modernizacją moc opraw wynosiła 210 kW, po modernizacji jej wartość spardnie do 63,9 kW. Modernizacja oświetlenia ulicznego pozwoli na ograniczenie zjawiska niskiej emisji związanego z zanieczyszczeniami pyłami PM 10. Łączne koszty programu to ponad 3,5 miliona złotych, przy czym raciborskiemu magistratowi udało się uzyskać dofinansowanie w kwocie blisko 1,5 miliona zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – wyjaśnia rzecznik. Modernizacja powinna zakończyć się do września 2018 roku.

oprac. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here