MZB termomodernizuje swoje zasoby i eliminuje kopciuchy w walce o czyste powietrze

MZB termomodernizuje swoje zasoby i eliminuje kopciuchy w walce o czyste powietrze
MZB termomodernizuje swoje zasoby i eliminuje kopciuchy w walce o czyste powietrze

W tym roku sześć kamienic znajdujących się w zasobach Miejskiego Zarządu Budynków w Raciborzu poddanych zostało kompleksowej termomodernizacji obejmującej wymianę systemu grzewczego na ekologiczne ciepło systemowe. Inwestycja była realizowana w okresie od kwietnia do września w oparciu o środki pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Jej całkowity koszt wyniósł 3 mln 983 tys zł, z czego wartość dotacji to ponad 2 mln 200 tys zł.

- reklama -

Termomodernizację obejmującą m. in. docieplenie ścian, dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, całkowitą wymianę systemu grzewczego oraz remont klatki schodowej wraz wymianą instalacji elektrycznej przeprowadzono w budynkach przy ul. Solnej 20, Mysłowickiej 4-4a, placu Bohaterów Westerplatte 6 i 7, ul. Bosackiej 71 i placu Wolności 7a-7b.

Program będzie kontynuowany w przyszłym roku. Planowany jest kompleksowy remont wraz ze zmianą systemu grzewczego z piecowego na centralne i podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej sześciu kolejnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ulicach: Miechowskiej 11 i 13-15, Częstochowskiej 9-11,Chopina 2-2a, Rzemieślniczej 14 i 16. Wartość zadania to blisko 5 mln 850 tys zł, a spodziewane dofinansowanie ze środków zewnętrznych oszacowano na 2 mln 900 tys zł.

Oprócz zadań realizowanych w ramach RPO, Miejski Zarząd Budynków termomodernizuje swoje zasoby także przy wykorzystaniu środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Prace takie prowadzone są aktualnie w budynkach przy ul. Londzina 3 i 5.

Działania MZB są częścią kompleksowej walki miasta ze smogiem. Racibórz od lat jest pionierem we wdrażaniu pomysłów i instrumentów wsparcia ograniczenia niskiej emisji, także teraz w warunkach „uchwały antysmogowej”. We wrześniu tego roku rada miasta przyjęła nowy, rewolucyjny Program, w którym najważniejszy będzie tzw. „efekt ekologiczny”. Oznacza to, że kolejność uzyskania dotacji i jej wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od tego, o ile nowe źródło ciepła zredukuje ilość zanieczyszczeń. W tej sytuacji osobom, które będą chciały wymienić stary piec węglowy na nowe, ekologiczne, źródło energii najbardziej będzie opłacać się podłączenie do sieci ciepłowniczej, założenie instalacji źródła ciepła zasilanego przez energię elektryczną i zakup pieca na paliwo gazowe. W przypadku domów jednorodzinnych dotowana będzie jeszcze wymiana na piec węglowy, ale musi być to piec tylko najwyższej generacji.

Szczegółowe informacje dotyczące nowego programu dostępne są na stronie: https://www.raciborz.pl/dla_mieszkancow/Program_ograniczenia_emisji

Warto wspomnieć, że to nie jedyne działania realizowane przez gminę w celu poprawy jakości powietrza. Miasto prowadzi m.in. programy wymiany źródeł ciepła na ekologiczne. W niektórych działaniach korzysta ze wsparcia finansowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

/ps/

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here