Raciborskie obchody Narodowego Święta Niepodległości i Dnia Służby Cywilnej [ZDJĘCIA]

Raciborskie obchody Narodowego Święta Niepodległości i Dnia Służby Cywilnej
Raciborskie obchody Narodowego Święta Niepodległości i Dnia Służby Cywilnej

17 listopada w Raciborskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości i Dnia Służby Cywilnej.

- reklama -

Uroczystość poprzedziła msza święta w Kościele pw. św. Mikołaja w intencji Ojczyzny. Później w Raciborskim Centrum Kultury miała miejsca dalsza część wydarzenia. W obchodach odbywających się pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz i Starosty Powiatu Raciborskiego wzięli udział między innymi szefowie raciborskich służb mundurowych – Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej,  przedstawiciele Lasów Państwowych, Inspekcji Transportu Drogowego, Izby Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Kolei, a także zaproszeni goście reprezentujący śląskie i raciborskie instytucje, przedsiębiorstwa, placówki oświatowe oraz harcerze.

W imieniu Komitetu Honorowego gości przywitał Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. „Dziś obchodzimy 99. rocznicę odzyskania niepodległości, nasze myśli i uczucia kierujemy do wydarzeń z 1918 roku oraz ich bohaterów, do działań tworzących naszą państwowość, do Józefa Piłsudskiego i jego legionistów, ale również do wydarzeń kształtujących przebieg granic, do powstańców śląskich i żołnierzy broniących Śląska Cieszyńskiego przed ofensywą czeską w 1919 roku. (….) Tymi wspólnymi obchodami chcemy podkreślić, że nasza służba jako ważny element systemu bezpieczeństwa państwa, jest ściśle powiązana z terenem na którym służymy. Musimy w tym zakresie współdziałać ze sobą, z innymi instytucjami, a przede wszystkim ze społeczeństwem” – podkreślił płk SG Adam Jopek.

W trakcie uroczystości funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej, Służby Więziennej, Policji i Lasów Państwowych otrzymali odznaczenia, wyróżnienia, podziękowania, nagrody oraz mianowania na kolejne stopnie służbowe jako wyraz podziękowania za codzienny trud w służbie i pracy.

Na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Prezydent RP Andrzej Duda przyznał pracownikowi Straży Granicznej medal „Za Długoletnią Służbę”. Medalami za Zasługi dla Straży Granicznej uhonorowanych zostało sześć osób, a kolejnych pięć odebrało Odznaki Straży Granicznej. Dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej otrzymało odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”, a pracownik ŚlOSG, który od ponad 35 lat regularnie oddaje krew, uhonorowany został odznaką „ Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Z kolei Zarząd Główny NSZZ FSG przyznał medal pamiątkowy „Za Zasługi dla NSZZ FSG.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na wyższe stopnie służbowe w Straży Granicznej zostało awansowanych 78 funkcjonariuszy, w tym w korpusie oficerskim 6, w korpusie chorążych 43, a w korpusie podoficerskim 29.

Odznaką za Zasługi w Pracy Penitencjarnej wyróżnionych zostało czterech funkcjonariuszy raciborskiego Zakładu Karnego.

Za ofiarne zaangażowanie w usuwaniu skutków lipcowego huraganu, który nawiedził ziemię raciborską, nagrodzonych zostało trzech pracowników Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Z okazji Dnia Służby Cywilnej, który przypada na 11 listopada, pracownikom Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu oraz Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Komendanci złożyli podziękowania za ogromne zaangażowanie i profesjonalizm w codziennej pracy.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert zespołu historyczno – patriotycznego „Forteca”, który czerpie inspiracje z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej, nadając ich utworom rockowe brzmienie.

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here