Dyrygent Andrzej Rosół wyróżniony medalem im. ks. Prałata Stefana Pieczki

Dyrygent Andrzej Rosół
Dyrygent Andrzej Rosół

Zdaniem nagrodzonego kompozytora, gala wręczenia medali im. śp. ks. Prałata Stefana Pieczki to przede wszystkim doskonała okazja do przypominania i uświadamiania, jak wielkim i wspaniałym człowiekiem był raciborski duchowny.

Wyróżniony medalem imienia raciborskiego duchownego Andrzej Rosół to wybitny dyrygent, pianista i kompozytor. Urodził się w 1960 roku w Dusznikach-Zdroju. Żona Mariola, synowie Klaudiusz i Krzysztof, córka Anna-Maria. Wykształcenie wyższe – w 1985 roku ukończył studia z zakresu teorii muzyki na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w 1989 – z zakresu dyrygentury symfonicznej na tej samej uczelni. W latach 1989-2003 – dyrygent i Kierownik Artystyczny Raciborskiej Orkiestry Kameralnej. Ponadto chórmistrz i dyrygent w Operetce Śląskiej w Gliwicach. Przez dwadzieścia lat współpracował z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Od 1994 pracuje także w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach (w latach 1994-97 był dyrektorem tej placówki). Współpracował z Filharmonią Sudecką.

- reklama -
Aleksandra Gamrot
Aleksandra Gamrot przedstawiła sylwetkę Andrzeja Rosoła

W swojej karierze przygotował ok. 20 spektakli w Operetce Śląskiej i Teatrze Muzycznym w Gliwicach, ok. 120 koncertów symfonicznych i kameralnych w Raciborzu i drugie tyle w całej Polsce. Koncertował w Czechach, Niemczech i na Ukrainie. Nagrywał dla radia, występował z wieloma znakomitościami ze świata muzyki.

Odznaczony odznaką honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2015). Jako pierwszy w Polsce dokonał nagrania na CD muzyki Arnolda Ludwiga Mendelssohna. Inicjator Raciborskiej Gali Młodych Talentów i raciborskiego śpiewania hymnu Gaude Mater Polonia Wincentego z Kielczy.

W życiu stara się kierować takimi wartościami, jak uczciwość, prostolinijność, prawdomówność, konsekwencja.

W wyrazie szczególnego uznania za swoje poświęcenie dla pracy i życie w zgodzie z chrześcijańskimi wartościami, dyrygent Andrzej Rosół w tym roku wyróżniony został medalem im. Ks. Prałata Stefana Pieczki.

Kapituła Medalu im. ks. Prałata Stefana Pieczki
Członkowie Kapituły Medalu im. ks. Prałata Stefana Pieczki podczas wręczania medali

– Ja osobiście miałem dość krótki kontakt z księdzem prałatem, bowiem przyjechaliśmy do Raciborza dosyć późno, w 1988 roku, w ostatnich latach jego życia – przyznał Andrzej Rosół. W tym czasie, ksiądz Pieczka udzielił jeszcze pierwszej komunii świętej najstarszemu synowi kompozytora, Klaudiuszowi. – Jako osoby, które przybyły z zewnątrz, nie mieliśmy świadomości, jak wielką, wspaniałą osobą jest ksiądz prałat Stefan Pieczka. Właściwie o jego wielkości, znaczeniu dowiadujemy się w ostatnich kilkunastu latach, między innymi dzięki właśnie takim spotkaniom, jak dzisiaj (tj. 11 grudnia, podczas gali przyznania medali im. ks. Pieczki – przyp. red.) – mówił kompozytor w swoim podziękowaniu za przyznane mu zaszczytne wyróżnienie.

– Myślę, że pomimo tego, iż cały czas przez kościół farny przewijają się różni kapłani, proboszczowie, duch księdza Pieczki cały czas jest w nim obecny… i niech tak pozostanie – podsumował dyrygent Andrzej Rosół.

Czytaj również: Medale im. Księdza Stefana Pieczki dla ludzi z życiem bez skazy

/k/
Fot. Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here