Skarby ziemi raciborskiej. Nowa wystawa na Zamku Piastowskim

skarby_ziemi_raciborskiej
Skarby ziemi raciborskiej.

Na wystawie znajdują się m.in. zabytki związane z raciborskim przedwojennym przemysłem i firmami takimi jak Sobtzick czy Doms.

„Skarby ziemi raciborskiej” to tytuł projektu ekspozycyjnego, który ruszył w lutym 2012 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W jednej z sal wystawowych, w kilkunastu gablotach, pokazywane są pamiątki związane m. in. z Raciborzem i powiatem raciborskim. Są tu książki, zdjęcia, maszyny do pisania, projektory filmowe, pocztówki czy kolekcja rachunków przedwojennych raciborskich firm. Wystawa gromadzi pamiątki pochodzące od kolekcjonerów oraz mieszkańców ziemi raciborskiej. Warto zwrócić uwagę na zabytki związane z raciborskim przedwojennym przemysłem, firmami takimi jak Sobtzick czy Doms. Obie cieszyły się tytułem dostawcy na dwóch cesarski w Berlinie. Pierwsza produkowała znakomite słodycze, druga wyroby tytoniowe.

- reklama -

– Ekspozycja ma nie tylko wzbogacić ofertę wystawienniczą, ale pokazać, że warto tego typu rzeczy przechowywać. Skarby ziemi raciborskiej są w zamierzeniu ekspozycją stałą, na której prezentowane będą ciekawostki z bogatej przeszłości naszej małej ojczyzny – mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here