Kroszonkarskie cuda na konkursie w Nędzy [ZDJĘCIA]

Konkurs Kroszonkarski Nędza
Kroszonkarskie cuda na konkursie w Nędzy

Już po raz 15. szkoła w Nędzy zorganizowała międzyszkolny konkurs kroszonkarski. Prawdziwe cuda tworzyli uczestnicy w wieku od kilku do kilkunastu lat, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Poziom niektórych prac zadziwiał nawet jury!

Każdego roku konkurs cieszy się bardzo dobrą frekwencją. Do Nędzy przyjeżdżają z sołectw całej gminy, ale nie tylko, bo też m.in. z Budzisk, Lysek czy Zwonowic. Co roku nie brakuje też wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach – to najstarsi uczestnicy.

- reklama -

O tytuł najpiękniejszej kroszonki walczyło w tym roku kilkudziesięciu młodych artystów, podzielonych na trzy kategorie wiekowe. Techniki zdobienia jajek były przeróżne, każdy okaz robił ogromne wrażenie.

– Chcemy pielęgnować tradycje Świąt Wielkanocnych, które są dla nas bardzo ważne – mówi nauczyciel szkoły w Nędzy Krzysztof Janiszewski, który organizuje konkurs wspólnie z Małgorzatą Kozielską.

Nauczycielka w dzieciństwie była jedną z najmłodszych twórczyń ludowych i pielęgnowanie zwyczajów regionu zawsze było dla niej bardzo ważne. Tak właśnie przed laty zrodził się pomysł zorganizowania konkursu kroszonkarskiego. – Cieszę się, że mimo upływającego czasu zawsze znajdzie się wśród młodych ktoś, kto zechce sztukę kroszonkarską opanować – mówi nauczycielka.

W konkursie właściwie co roku biorą udział chłopaki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach. Są zaangażowani, kreatywni i dokładni. – Przygotowują się sumiennie i np. w internecie podpatrują nowych technik – mówi nauczycielka Ewelina Szemiel-Nitka. – To dla chłopaków sposób na wyciszenie i nauka cierpliwości – dodaje.
W jury konkursu zasiadły panie: Julita Ćwikła – etnograf raciborskiego muzeum, Małgorzata Drożdż – znana kroszonkarka z Górek Śląskich oraz Joanna Lepiarczyk – przedstawiciel Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach.

Małgorzata Drożdż niedawno sama święciła kroszonkarski sukces. Na konkursie „Górnośląskie kroszonki” organizowanym od ponad 20 lat przez Muzeum Górnośląskie zdobyła w tym roku wyróżnienia w dwóch technikach – rytowniczej oraz malowania woskiem. – Tradycję zdobienia jajek w niedzielę wielkanocną pamiętam od dzieciństwa. Zwyczaj pielęgnowało się również w moim domu. Jajka zdobiło się woskiem przy rozgrzanym piecu – wspomina.
Sztukę przekazuje młodszym pokoleniom prowadząc zajęcia kroszonkarskie dla dzieci i młodzieży. – Trzeba sporo ćwiczyć, bo kroszonkarstwo wymaga i precyzji i pomysłowości – przyznaje.

Wyniki Konkursu Kroszonkarskiego 2018:

Kategoria klasy 1-3:
1. Zofia Wanglorz
2. Anna Nowakowska
3. Amelia Meissner
Wyróżnienie: Eryk Skupień.

Kategoria klasy 4-6:
1. Nicole Jezusek
2. Agnieszka Czorny
3. Judyta Kłosek
Wyróżnienia: Mateusz Traliszewski, Natalia Janeczko, Natalia Klyta.

Kategoria klasy 7 i gimnazja:
1. Magdalena Pytlik
2. Monika Cieślik
3. Karolina Sawicka
Wyróżnienia: Dominik Mijas, Rafał Mazur, Jakub Dziedzic

oprac./A/

fot. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Nędzy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj