Międzykulturowe warsztaty w RCK [ZDJĘCIA]

0
Projekt Understand w Raciborskim Centrum Kultury
Wolontariusze mieli okazję spotkać z prezydentem Miasta Racibórz Mirosławem Lenkiem, który przyjął ich niezwykle serdecznie w Urzędzie Miasta.

Projekt Understand to międzykulturowe warsztaty dla dzieci i młodzieży przeprowadzane przez Raciborskie Centrum Kultury. Warsztaty trwają trzy tygodnie i są prowadzone w języku angielskim przez wolontariuszy z Hiszpanii oraz Indii. Pierwszy tydzień projektu okazał się bardzo interesujący dla dzieci oraz wolontariuszy.

Tegoroczny Understand to już druga edycja programu. W ubiegłym roku RCK gościł wolontariuszki z Pakistanu, Hong-Kongu oraz Chorwacji. Przy realizacji tego projektu RCK współpracuje z organizacją młodzieżową AEISEC z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W ramach programu Understand do różnych miast województwa śląskiego przyjechało prawie 40 wolontariuszy.

- reklama -

W tym roku w RCK goszczą wolontariusze z Indii i Hiszpanii. Do południa odbywają się zajęcia z grupą młodszą, a po południu z młodzieżą. Ubiegły tydzień obfitował w wiele wydarzeń oraz wrażeń. Zajęcia zaczęły się od malowania flag państw gości, którzy objaśniali najmłodszym znaczenie poszczególnych kolorów na fladze ich kraju. Drugiego dnia młodsza grupa została podzielona na grupę hinduską, która uczyła się tańców hinduskich oraz grupę hiszpańską, która poznawała arkana flamenco. Wszystkiemu towarzyszą gry i zabawy integracyjne w języku angielskim, dzięki temu najmłodsi chłonną język błyskawicznie. Starsza grupa również uczy się przez zabawę, grając np. w odgadywanie słów po angielsku. Wolontariusze od razu zaskarbili sobie sympatię dzieci i młodzieży, co widać po tym jak chętnie przychodzą na zajęcia i jakie wychodzą z nich zadowolone. Grupy uczą się nie tylko języka angielskiego, ale też poznają podstawy języka hiszpańskiego oraz hindu, m.in. liczenia do dziesięciu, sformułowań „Jak się masz” itp. Dzieci i młodzież dowiadują się o tradycjach krajów gości, m.in. o hinduskich weselach czy świętach w Sevilli, podczas których całe ulice tańczą flamenco. Od Sachina każde dziecko na pamiątkę otrzymało hinduską rupię.

W piątek wszyscy pojechali na wycieczkę do żorskiego Muzeum Ognia, w którym podopieczni nie tylko mogli dowiedzieć się, jak powstaje ogień, czy też, w jak sposób próbowali go utrzymać i przenosić pierwsi ludzie, ale mogli również przeprowadzić swoje eksperymenty. Tego samego dnia rano wolontariusze mieli spotkanie z prezydentem Miasta Racibórz Mirosławem Lenkiem, który przyjął ich niezwykle serdecznie w Urzędzie Miasta. Pan Prezydent był zainteresowany wrażeniami wolontariuszy z pierwszych dni pobytu w Raciborzu. Cristina i Sachin zgodnie przyznali, że bardzo im się podoba w naszym mieście. Sachin nigdy nie był poza granicami Indii, a Polska jest pierwszym krajem, który odwiedza. I choć był w Warszawie i Katowicach, w Raciborzu, jak stwierdził, podoba mu się najbardziej. Prezydent pytał naszych gości co studiują, jak podoba im się praca z dziećmi. Opowiadał też o Raciborzu, o historii budynku Urzędu Miasta, o firmach zagranicznych, które mają tutaj swoje siedziby oraz o tych eksportujących swoje towary za granice. Podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu w Sewilli, w mieście Cristiny. W Indiach, jak przyznaje, jeszcze nie był, ale nie wykluczone, że kiedyś tam nie pojedzie. Wolontariusze byli niezwykle zadowoleni ze spotkania i z bardzo miłego przyjęcia. Projekt Understand realizowany jest przez Raciborskie Centrum Kultury w partnerstwie z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących oraz Młodzieżowym Domem Kultury.

oprac./A/

fot. Raciborskie Centrum Kultury

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here