Brązowo, ale czy zdrowo? Raciborski sanepid o opalaniu

0
Brązowo, ale czy zdrowo?
Brązowo, ale czy zdrowo?

Nadmierne narażenie na promieniowanie ultrafioletowe, w tym także pochodzące z solariów, staje się coraz większym problemem dla zdrowia publicznego. Szczególnie narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV są dzieci i młodzież, które często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia.

„Brązowo, ale czy zdrowo?” – pod taką nazwą Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu realizuje akcję informacyjną dotyczącą skutków zdrowotnych wynikających z nadmiernego promieniowania ultrafioletowego. Celem tego działania jest kształtowanie postaw i zachowań zdrowotnych ludności, związanych z bezpieczeństwem korzystania z promieni słonecznych w okresie letnim, przekazanie informacji o zdrowotnych konsekwencjach promieniowania UV oraz zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania z promieniowania ultrafioletowego (UV) w solariach jako kluczowego zagrożenia dla zdrowia dzieci i młodzieży.

- reklama -

Nadmierne narażenie na promieniowanie ultrafioletowe, w tym także pochodzące z solariów, staje się coraz większym problemem dla zdrowia publicznego. Szczególnie narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV są dzieci i młodzież. Nadmierna ekspozycja młodzieży na słońce, szczególnie sztuczne, może przyczynić się do powstania raka skóry w późniejszym wieku. Większość młodych ludzi nie uważa poparzeń słonecznych za coś niebezpiecznego. Bagatelizowanie tego zjawiska wynika z ogólnego braku świadomości, jak i wiedzy na temat procesów zachodzących w skórze podczas opalania.

Nowotwory skóry stanowią ok. 10% wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych u ludzi. W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki, a liczba zgonów z powodu czerniaka wynosi 1,5 tys. osób rocznie.

Skutki nadmiernego opalania to:
• przedwczesne starzenie się skóry,
• nowotwory skóry,
• przebarwienia,
• nadprodukcja wolnych rodników, czyli reaktywnych form tlenu, które uszkadzają włókna kolagenowe,
• osłabienie odporności,
• rumień i oparzenie słoneczne,
• reakcje alergiczne (tzw. fotouczulenie).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu zwraca uwagę na kwestię bezpiecznego opalania się i przypomina, jak chronić się prze UV. Należy:
1) ograniczyć czas przebywania na słońcu w godz. od 10:00 do 14:00,
2) robić przerwy w opalaniu się, częściej przebywać w cieniu,
3) nosić ubrania ochronne, bawełniane, nie eksponować całego ciała,
4) nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UVA i UVB,
5) używać kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej,
6) chronić niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat oraz uczyć je wraz z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca.

oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here