Jak bezpiecznie spędzić resztę wakacji?

Wakacje
Wakacje

Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że wiele osób zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. Jak bezpiecznie spędzić ich pozostałą część, radzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu.

- reklama -

– Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na nasz Serwis Kąpieliskowy aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajową listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Serwisu Kąpieliskowego – zachęca sanepid.

Planując podróż za granicę, należy sprawdzić, jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych można uzyskać, wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl. Na tej stronie znajduje się też wykaz punktów szczepień.

– Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty – radzi raciborski sanepid.

Aby uniknąć zatruć pokarmowych, należy zwracać uwagę na to, co się je, a także przechowywać żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymywać czystość, myć owoce i warzywa, zwracać uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.

Dobrze jest obserwować prognozy pogody. Należy dostosować swój ubiór, ale też planować aktywności do aktualnej pogody, a także ograniczać czas spędzony w pełnym słońcu, stosować filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.

– Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi – radzi sanepid.

Po każdej wycieczce należy dokładnie się obejrzeć i sprawdzić, czy nie ma się kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie należy chronić się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używać repelentów.

bezpieczne wakacje raciborz 2018

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Na wakacjach bezpieczeństwo jest bardzo ważne – mama ciągle mi to powtarza od kiedy zbliża się mój wyjazd z BUT-em do Włoch. Już jej słuchać nie mogę 🙂 Kurczę, jestem prawie pełnoletnia a traktuje mnie jak dziecko, Ale w sumie pierwszy raz jadę sama za granice, więc jej wybaczam 😛 dobrze chociaż że Kaśka (moja kuzynka) też jedzie bo inaczej nie ubłagałabym mamy o ten wyjazd 🙂

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here