Twoje dziecko wyjeżdża na wakacje? Sprawdź jego autokar online

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas wakacji - BezpiecznyAutobus.gov.pl

Dzięki e-usłudze Bezpieczny Autobus, sprawdzimy podstawowe informacje o autokarze, którym wysyłamy swoje dziecko na wakacje.

Bezpieczny Autobus (www.BezpiecznyAutobus.gov.pl) to jedna z najpopularniejszych wśród rodziców e-usług Ministerstwa Cyfryzacji. Dzięki niej sprawdzić możemy, m.in. czy autokar, którym wysyłamy dziecko na wakacje, ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, ważne ubezpieczenie OC, czy nie był wyrejestrowany lub kradziony. Znajdziemy również jego dane techniczne (np. liczbę miejsc w autobusie) oraz sprawdzimy stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika gromadzone są w bazie CEPiK od 2014 r.).

- reklama -

Na portalu możemy sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, to znaczy autobus, autokar i bus. W usłudze udostępniane są jednak dane tylko tych pojazdów, które są zarejestrowane w Polsce.

Żeby sprawdzić bus lub autokar, przede wszystkim musimy znać jego numery rejestracyjne. Jeśli planujemy wyjazd – wcześniej poprośmy organizatora o podanie numeru rejestracyjnego autobusu.

Następnie wystarczy wejść na stronę usługi Bezpieczny Autobus: www.BezpiecznyAutobus.gov.pl (można też skorzystać z linku na stronie Obywatel.gov.pl), wpisać numer rejestracyjny autobusu i kliknąć Sprawdź autobus.

Informacje wyświetlą się od razu. Można je pobrać w formacie PDF i wydrukować. Taki wydruk ma charakter informacyjny – nie jest dokumentem urzędowym. To znaczy, że sąd lub urząd może nie uznać takiego dokumentu (na przykład jako dowód w sprawie).

Przed wysłaniem naszego dziecka na obóz lub kolonie, możemy też sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. W tym celu wystarczy wejść na stronę Obywatel.gov.pl lub bezpośrednio na stronę prowadzoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – wypoczynek.men.gov.pl. Dzięki informacjom, które znajdziemy na portalu, upewnimy się, że organizator jest wiarygodny i podaje prawdziwe informacje.

Co ważne, tylko organizatorzy, których kuratorzy oświaty umieścili w bazie wypoczynku, dostali zgodę na prowadzenie kolonii czy obozu. Organizowany przez nich wypoczynek jest nadzorowany przez: kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną.

Co znajdziemy na portalu? Prostą wyszukiwarkę kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży, a dzięki niej np. informacje na temat organizatorów wypoczynku, numer zaświadczenia wypoczynku, liczbę uczestników, którą zgłosił organizator, termin wypoczynku, który zgłosił organizator, miejsce wypoczynku, który zgłosił organizator, dane teleadresowe organizatora – jeśli jest to firma.

publ. /k/
Fot. pixabay

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here