Ziemia raciborska ważnym punktem na mapie pątniczej regionu.

0
Ziemia raciborska jest ważnym miejscem na mapie pielgrzymkowej Polski
Raciborszczyzna posiada ważne miejsca kultu religijnego

Racibórz i okolice obfituje w niezwykle ważne dla chrześcijan miejsca kultu religijnego. Urokliwy kościółek w Pietrowicach Wielkich, Tworkowski „Urbanek” czy świątynia p.w. Matki Bożej to jedne z nich. Muzealnik, Julita Ćwikła, 27 lipca, przybliżyła genezę pielgrzymek na naszych ziemiach oraz oprowadziła po wystawie dotyczącej tego zagadnienia

27 lipca na terenie raciborskiego muzeum odbył się wernisaż wystawy „Ośrodki pielgrzymkowe na Śląsku”. Przygotowana z tej okazji przez panią Julitę Ćwikłę prelekcja, przybliżała licznie zgromadzonej publiczności bardzo ciekawą wiedzę na ten temat. Po ogólnym przedstawieniu genezy pielgrzymowania na terenach Polski, prelegentka skupiła się w swoim wykładzie głównie na Śląsku i terenach raciborskich, które mają bardzo bogatą historię pątniczą.

- reklama -

– Najbardziej znanym i najstarszym sanktuarium pątniczym w powiecie raciborskim jest kościół Matki Bożej, gdzie czczony jest obraz Matki Bożej Raciborskiej – mówiła w swoim wystąpieniu Julita Ćwikła. Obecnie, co roku, ośrodek ten odwiedza około 20 pielgrzymek z okolic Raciborza. Pierwsza pielgrzymka raciborzan, która udała się do Kościoła Matki Bożej odbyła się w 1698, po wielkim pożarze, który spustoszył Racibórz. Od 1831 roku, mieszkańcy Ostroga również cyklicznie odwiedzają tę świątynię w podzięce
za ustanie epidemii cholery. Poza tymi pielgrzymkami, to święte miejsce odwiedzają również pątnicy z wielu okoliczny parafii.

Innym ważnym miejscem kultu na ziemi raciborskiej jest Kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela na Ostrogu. F. Godula w swoim dziele: „Historya Raciborza i okolic”, tak opisuje pielgrzymki do tego miejsca: „Jeszcze w XIX w. przychodziły do ostrogskiego procesye z Raszczyc, Markowic, Brzezia, Babic, Pogrzebieni, Bieńkowic, Wojnowic, Starejwsi, Rudnika, Pawłowa i wielu innych miejscowości”. To pokazuje jak ważnym miejscem kultu była i jest po dzień dzisiejszy świątynia na Ostrogu. Liczne pielgrzymki odwiedzały to miejsce głównie z powodu cudownego obrazu Chrystusa Bolesnego zwanego Raciborskim. Od 1827 roku, w ołtarzu bocznym kościoła znajduje się jednak płócienna kopia pierwotnego obrazu namalowanego na desce.

Prelegentka w swoim wykładzie przybliżyła słuchaczom również historię pielgrzymek do jednego z najbardziej urokliwych kościółków na naszym terenie, a mianowicie do drewnianego kościoła p.w. Św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich, który w zeszłym roku obchodził 350 lecie jego powstania. Świątynia ta znana jest w naszym regionie głównie z procesji konnej, która odbywa się każdego roku w Poniedziałek Wielkanocny. Wierni w tym dniu gromadzą się tam aby wybłagać u Boga dobre urodzaje.
Pani Julicie Ćwikle nie umknął również temat pielgrzymek do innego urokliwego miejsca, a mianowicie do nieodległego od Raciborza, kościoła Św. Urbana w Tworkowie. To miejsce pątnicze szczególnie upodobali sobie nasi południowi sąsiedzi, którzy każdego 26 maja, z okazji odpustu odwiedzają to miejsce. Czesi przyjeżdżają tutaj z Píšťa, Hulczyna, Hat’i i Šilheřovic. Wspólnie, razem z parafianami uczestniczą w tym dniu w procesji, gdzie Tworkowianie niosą wśród pól bardzo ciężką figurę św. Urbana, prosząc o urodzaj. W treści wykładu nie mogło również zabraknąć poruszenia tematu największego na Śląski miejsca pątniczego, jakim jest Jasna Góra w Częstochowie.

– Wśród prezentowanych na wystawie ośrodków pielgrzymkowych najbardziej oddalona jest Częstochowa. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy Raciborza i okolic rzadziej nawiedzali jasnogórskie sanktuarium. Czczona tam ikona Czarnej Madonny była najbardziej popularnym wizerunkiem Maryi, który wisiał w tutejszych domach – podkreśla Julita Ćwikła. Częstochowa do dziś jest jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce, do którego w tym roku uda się już po raz 42 pielgrzymka z Raciborza. Częstochowa to jedno z najbarwniejszych i najsłynniejszych miejsc katolickiego kultu. Jasna Góra została niejednokrotnie uwieczniona w literaturze, jak i filmie.

Po zakończonej, bardzo ciekawej prelekcji, uczestnicy wernisażu zwiedzili przygotowaną z tej okazji wystawę, na której mogli podziwiać liczne dewocjonalia oraz artefakty, głównie dostarczone przez osoby prywatne, jak i znajdujące się w zasobach muzeum. Były to pocztówki, fotografie, „święte” obrazy, sztandary, wydawnictwa religijne, które pątnicy przywozili do domów po pielgrzymkach.
Ziemia

Dariusz Niestroj

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here