Rusza nabór do lekcji obywatelskich

lekcje_obywatelskie Śląsk 2018

Właśnie ruszyła rekrutacja szkół do lekcji obywatelskich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Uczniowie dwudziestu szkół ponadgimnazjalnych będą mogli zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania samorządów jak również stworzą własny oddolny projekt ekologiczny.

„Statystyki wskazują, że dziś młodzi partycypują w polityce rzadziej niż starsze pokolenia. Poziom obywatelskiej aktywności jest zdecydowanie mniejszy niż ich rówieśników w latach 70. czy 80. Dlatego tak ważne jest obecnie rozwijanie kapitału społecznego i prowadzenie rozważnej edukacji obywatelskiej” – mówi marszałek Wojciech Saługa.

- reklama -

Lekcje obywatelskie to akcja od kilku lat organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Jej celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z podstawowymi informacjami na temat samorządności oraz kompetencji samorządu regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o województwie śląskim, które w tym roku obchodzi rocznicę dwudziestolecia samorządności (5 czerwca 1998 r. uchwalono ustawę o samorządzie województwa).

Już we wrześniu uczniowie z dwudziestu wybranych szkół wezmą udział w lekcjach na temat samorządności, budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz praktycznego tworzenia projektów inicjatyw oddolnych. Nauczyciele i warsztatowcy, na co dzień zajmujący się edukacją obywatelską – także w wymiarze praktycznym – wyjaśnią młodym mieszkańcom, jaką rolę pełni Urząd Marszałkowski i co należy do kompetencji marszałka, zarządu i sejmiku. Wytłumaczą też, czym jest partycypacja społeczna, na czym polega budżet obywatelski i w jaki sposób najefektywniej zrealizować projekty inicjatywy oddolnej tak, by dobrze służyły mieszkańcom.

Młodzi uczestniczyć będą też w warsztatach tworzenia autorskich projektów ekologicznych, których zwieńczeniem będzie udział w konkursie „Nasz pomysł na EKOśląskie”. W tym roku nacisk położono na promocję działań antysmogowych, co związane jest z wprowadzoną w regionie uchwałą antysmogową i realizowaną kampanią „Mogę! #zatrzymać smog”. Zwieńczeniem lekcji będzie wielki finał konkursu, na którym młodzi przedstawią swoje pomysły na ekologiczne inicjatywy. Szkoły, które staną na podium, będą mogły zrealizować swoje projekty. Otrzymają na to 2 tys. zł oraz dodatkowe środki do wykorzystania przez klasę na wybrany cel. Szkoły, które uplasują się na kolejnych trzech miejscach, otrzymają nagrody w wysokości 1 tys. zł.

Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie: turozmawiamy.slaskie.pl

oprac./A/

fot. pexels.com

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj