Młodzi dziennikarze badali polsko-niemiecką historię na terenie Raciborza

0
Młodzi dziennikarze na tropie polsko-niemieckich relacji

Młodzież z Niemiec oraz Polski wzięła udział w projekcie pn. „Młodzi dziennikarze na tropie wyjątkowych relacji polsko-niemieckich naznaczonych wojnami”. Nastolatkowie z Niemiec odwiedzili Racibórz, by wspólnie badać powiązania historyczne obu krajów.

Od soboty do wtorku (15-18 września br.) sześcioro młodych „dziennikarzy” z Polski i Niemiec wraz z opiekunami realizowało projekt pn. „Młodzi dziennikarze na tropie wyjątkowych relacji polsko-niemieckich naznaczonych wojnami”.

- reklama -

Sandra Gajda, Alicja Jacheć i Anna Kacprowicz wraz z opiekunem Grażyną Strózik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu oraz Christian Geng, Enes Senkulak (Zeppelin-Gymnasium) i Jonas Leiber (Bergstadtgymnasium) i nauczyciel Thomas Miebach odkrywali miejsca powiatu raciborskiego i spotykali się z osobami, które opowiadały o polsko-niemieckich kontaktach, lokalnej historii czy dawnych i obecnych związkach z Niemcami.

Młodzi dziennikarze na tropie polsko-niemieckich relacji

W odkrywanie wspólnej historii zaangażowali się także dziennikarze. Ze strony polskiej była to Anita Pendziałek z Polsko-Niemieckiej Redakcji Radia Mittendrin oraz Ulla Erkens z biura prasowego powiatu Märkischer Kreis. Przygotowaniem projektu i jego koordynacją zajęły się osoby odpowiedzialne za współpracę zagraniczną w obu partnerskich samorządach.

Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili Polsko-Niemiecką Redakcję Radia Mittendrin w Raciborzu. Było zwiedzanie radia, zapoznanie się z jego misją, rolą oraz historią i działalnością, jak również tematami, jakimi zajmują się dziennikarze redakcji. Odbyły się także instruktaż zawodowy dziennikarza oraz warsztaty. Następnie grupa obejrzała film pt. „Underground – Wspomnienia ludzi pierwszej godziny, czyli jak powstało Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Niemców w województwie śląskim”. W filmie wystąpili pionierzy DFK województwa śląskiego (niem. Deutscher Freundschaftskreis), którzy przyczynili się do jego powstania. Młodzież spotkała się także z Wilibaldem Fabianem, działaczem mniejszości niemieckiej oraz posłem na sejm I kadencji. Opowiedział swoje wspomnienia i historię dotyczącą tworzenia się organizacji mniejszości niemieckiej w naszym województwie. Było też spotkanie z historią. O plebiscytach oraz wydarzeniach je poprzedzających i ich konsekwencjach opowiedziała nauczycielka historii Izabela Zdanowicz.

Młodzi dziennikarze na tropie polsko-niemieckich relacji

Niedziela upłynęła na dalszym odkrywaniu śladów wspólnej historii, w tym w szczególności kultury i literatury niemieckiej. Uczestnicy odwiedzili Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa. Dodatkowo spacerowali po parku, ruinach zamku i z ciekawością odczytywali dwujęzyczne wiersze poety. Ku zaskoczeniu młodych dziennikarzy, okazało się że potomkowie Eichendorffa mieszkają w Iserlohn (miasto w Märkischer Kreis). Następnie odbyła się wizyta na Zamku Piastowskim w Raciborzu, gdzie po zwiedzeniu dawnej siedziby Piastów, odbył się wykład o dawnych właścicielach zamku, znanych niemieckich markach i producentach oraz przemyśle w XIX i XX wieku. Dużą część prezentacji zajęła historia rodziny von Ratibor. Kontynuacja opowieści nastąpiła w opactwie w Rudach.

Młodzi dziennikarze na tropie polsko-niemieckich relacji

Poniedziałek rozpoczął się spotkaniem ze starostą Ryszardem Winiarskim i wicestarostą Markiem Kurpisem. Młodzież podzieliła się swoimi wrażeniami z pobytu a opiekunowie opowiedzieli o swoich spostrzeżeniach, bardzo dobrej atmosferze i współpracy w grupie. Następnie wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w lekcji języka polskiego w I LO w Raciborzu – pod kierunkiem Grażyny Strózik wspólnie z uczniami klasy 2M – goście interpretowali balladę Goethego „Król Olch”.

Kolejną lekcją był język niemiecki, prowadzony przez Emanuelę Baron-Tomala, która na wesoło przełamywała wraz z uczniami stereotypy o Niemcach i Polakach. W szkole goście z Niemiec przeprowadzili wywiady i ankiety wśród uczniów, by zorientować się, jaka jest wiedza Polaków na temat Niemców, tolerancji i wspólnej historii. Tego dnia odbyły się kolejne warsztaty dziennikarskie, tym razem licealiści układali zebrany materiał we wstępne artykuły.

Młodzi dziennikarze na tropie polsko-niemieckich relacji

Wieczorem wszyscy udali się do Tworkowa na spotkanie z tamtejszym kołem DFK, by uzupełnić poznane wcześniej historie. Uczestnicy zapoznali się z historią i działalnością koła, obejrzeli filmy i występy Zespołu Tworkauer Eiche, zwiedzili Izbę Pamięci. Dzień zakończył grill z przedstawicielami Koła.

We wtorek rano w ZSO nr 1, młodzi dziennikarze dokonali podsumowania pobytu w Raciborzu, prezentując efekt działań przed klasą 2M. Później, po wymianie upominków, nastąpiło serdeczne pożegnanie – nie na długo, bo już 5 października grupa polska wyrusza z rewizytą do Märkischer Kreis.

Młodzi dziennikarze na tropie polsko-niemieckich relacji

Wymiana odbywa się w ramach partnerskiej współpracy powiatów raciborskiego i Märkischer które realizują projekt pn. „Młodzi dziennikarze na tropie wyjątkowych relacji polsko-niemieckich naznaczonych wojnami”. Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

oprac./A/

fot. Starostwo Powiatowe w Raciborzu

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here