Małgorzata Burek – Filar Ziemi Raciborskiej w kategorii społecznej

0
Małgorzata Rother - Burek otrzymała statuetkę Filar Ziemi Raciborskiej w kategorii społecznej

Podczas gali rozdania Filarów Ziemi Raciborskiej, za całokształt pracy społecznej, wyróżniona została Małgorzata Rother – Burek, znana postać z pracy edukacyjnej, publicystycznej i działań na rzecz lokalnej społeczności.   

Porównanie Małgorzaty Burek z Siłaczką Żeromskiego nasuwa się mimowolnie. Brzeska nauczycielka, później dyrektor szkoły w Raciborzu – Brzeziu Małgorzata Burek świadomie wybiera pracę nauczycielki w szkole, którą sama ukończyła. Z wybraną małą ojczyzną związała pracę zawodowa, społeczną i całe swoje życie.

Małgorzata Rother w jako młoda nauczycielka zafascynowana recytacją, teatrem i filologią

 

- reklama -

Od 1964 roku działa w samorządach lokalnych. Od 2003 roku zostaje pełnomocnikiem Starosty Powiatu Raciborskiego do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn. W 2004 roku założyła Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego, w ramach którego inicjuje cykliczny konkurs „Wielcy ludzie w małym świecie – PANTOFELEK”- poszukujący lokalnych autorytetów.

Konkurs Pantofelek – w poszukiwaniu lokalnych autorytetów, rok 2008

Przez wiele lat była działa charytatywnie, współpracując z organizacjami pozarządowymi, współdziałając w projektach unijnych. W 2005 roku uczestniczyła w wyjeździe na Monte Casino gdzie biskup Szczepan Wesoły poświęcił ziemię, która z inicjatywy redakcji „Brzeskiego Parafianina” została umieszczona w urnie na elewacji Klasztoru w Brzeziu, w którym przebywał w przeszłości biskup Józef Gawlina. Aktywnie uczestniczyła w inicjatywie budowania pomnika Józefa Gawliny w Raciborzu.

Małgorzata Burek jest autorką wielu inicjatyw kulturalnych i społecznych. Popularyzuje historię i kulturę regionu raciborskiego poprzez działalnością publicystyczną. W roku 1993 Małgorzata Rother-Burek zakłada wraz z mężem Florianem oraz księdzem Józefem Copem pismo historyczno – religijne „BRZESKI PARAFIANIN”, na łamach którego przez niemal 20 lat publikowane są historyczne opracowania stanowiące swoistą monografię Brzezia.

Obchody 785 lat pierwszej wzmianki o Brzeziu, rok 2008

Jest autorką monografii „Dom św. Notburgii w Raciborzu w służbie potrzebującym”, współautorką publikacji „Sto lat w służbie nadziei i miłości” oraz słownika biograficznego „Raciborzanie tysiąclecia” (2002) gdzie publikuje 14 biogramów osób z Brzezia. Opracowuje również wspomnienia o osobach z Brzezia do książki „Raciborzanie dwudziestolecia”.

Małgorzata Burek przez wiele lat propagowała postać i twórczość Jana Darowskiego – zupełnie nieznanego w kraju poety, tłumacza noblistów, eseistę, urodzonego w Brzeziu a tworzącego w Londynie, gdzie osiadł po wojennej zawierusze. Przez kilkanaście lat korespondencji i telefonicznych rozmów stała się literackim opiekunem jednego z najbardziej zasłużonych poetów emigracyjnych w Polsce. W 2008 roku dokonała wyboru wierszy i przygotowała do wydania pierwszy w kraju tomik poezji Jana Darowskiego pt. „Powroty”. Była też inicjatorką dwóch konferencji naukowych poświęconych twórczości Jana Darowskiego. Współpracując z uniwersyteckim środowiskiem rzeszowskiej uczelni przyczyniła się do wydania pełnej twórczości Jana Darowskiego w Polsce. Jako spuściznę młodym pokoleniom, ku pamięci poety, którego prochy pośmiertnie wróciły na cmentarz w Brzeziu, zwieńczyła swoją pracę nadając imię Jana Darowskiego rondu nieopodal Brzezia.

Referat podczas sesji naukowej poświęconej Janowi Darowskiemu, rok 2012

Małgorzata Rother – Burek – archiwista lokalnych zwyczajów, tradycji, przemijających spraw, zabytków intelektualnych i materialnych. Szacunek i podziw budzą jej działania na polu szeroko pojętej edukacji regionalnej i patriotycznej, które na trwałe wpisały się w historię Ziemi Raciborskiej – czytamy w laudacji Filarów Ziemi Raciborskiej.

 

 

Zobacz również relację z Gali rozdania statuetek Filary Ziemi Raciborskiej

 

Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here