Cisza wyborcza – od kiedy obowiązuje?

Wybory samorządowe - cisza przedwyborcza
Fot.: pixabay.com

Już w najbliższą niedzielę 21 października 2018r. odbędzie się I tura Wyborów Samorządowych. Oznacza to, iż już wkrótce kandydaci startujący w wyborach samorządowych muszą zakończyć działania agitacyjne.

Zgodnie z prawem cisza wyborcza w Polsce rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania. W związku z tym, kandydaci w wyborach samorządowych 2018 muszą zakończyć swoje działania do północy 19 października (piątek). Cisza wyborcza obowiązywać będzie do godziny 21:00, 21 października (niedziela)

- reklama -

Jakich działań dotyczy cisza przedwyborcza?

Wszelkie działania mające na celu promocję kandydata startującego w Wyborach uznawane są agitację wyborczą. Tym samy, kandydatów i komitety wyborcze obowiązuje całkowity zakaz m.in.: rozpowszechniania materiałów wyborczych, zwoływania zgromadzeń, czy wystąpień publicznych nawołujących wyborców do głosowania właśnie na nich.

Za materiał wyborczy uznaje się jest każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacji związany z Wyborami.

Cisza wyborcza nie dotyczy tylko kandydatów, ale także media. W czasie trwania ciszy wyborczej środki masowego przekazu nie mogą przekazywać żadnych informacji dotyczących np. wyników sondaży przedwyborczych.

Zgodnie z art. 498 Kodeksu wyborczego naruszenie ciszy wyborczej to wykroczenie, które podlega karze grzywny. Za takie wykroczenie grozi karą grzywny w wysokości od 20 złotych do 50 000 złotych. Za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej grozi kara grzywny w wysokości od 500 000 do 1 000 000 złotych.

oprac./R/

fot. pixabay.com

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here