Zastępca Burmistrza Kuźni Raciborskiej odpowiada na apel mieszkańca w sprawie smogu

0
Kuźnia Raciborska smog komenatrz zastępcy burmistrza
Zdjęcie czytelnika, który zwracał uwagę na problem smogu

9 stycznia opublikowaliśmy apel czytelnika, który poddawał wątpliwości dostosowanie się władz do zasad ustawy antysmogowej. Poniżej prezentujemy treść oświadczenia, w którym Zastępca Burmistrza Sylwia Brzezicka-Tesarczyk komentuje tę sprawę. 

„(…) ostatnio musiałem załatwić coś na gminie i niestety był problem żeby tam oddychać ponieważ nasza piękna gmina paliła czym się da.(…)” – tak w mailu relacjonował sytuację mieszkaniec Kuźni Raciborskiej.

- reklama -

Zobacz więcej: Czy władze przestrzegają zasad ustawy antysmogowej? Apel czytelnika

Urząd Miasta w odpowiedzi na nasze pytanie poinformował, że budynek ZGKiMu jest ogrzewany za pomocą pieca węglowego z wykorzystaniem paliw dopuszczonych przez tzw. uchwałę antysmogową. Władze poinformowały także, że złożono już wniosek na dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej Gminy Kuźnia Raciborska. W ramach tego wniosku wspomniany budynek zostanie poddany głębokiej termomodernizacji łącznie z wymianą źródła ciepła. Termin rozstrzygnięcia wniosku władze przewidują na marzec 2019 roku.

Obiekt, z którego wydostawał się dym na zdjęciu, został przeznaczony do rozbiórki, a przewidywany okres eksploatacji kotła obejmuje obecny sezon grzewczy. W miejscu budynku powstanie parking. Jak informuje zastępca burmistrza „w związku z oczekiwaniem na rozstrzygnięcie w/w zadania modernizacja na tak krótki okres czasu jest nieuzasadniona finansowo”.

Urząd Miejski przedstawia także działania, jakie zostały podjęte w kontekście modernizacji źródeł ciepła w budynkach publicznych. Wymienione zostały tutaj modernizacje w OSP w Rudach, Rudzie Kozielskiej, Turzy, Kuźni Raciborskiej, Jankowicach i Siedliskach. W tych jednostkach stare piece węglowe zastąpiono piecami opalanymi ekogroszkiem. Dalej władze informują o zlikwidowaniu kuchennych pieców węglowych w przedszkolach w Kuźni Raciborskiej i Rudach. Budynki przedszkola nr 2 i szkoły podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni zostały podłączone do ciepłociągu.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here