„Choroby zakaźne. Oni pamiętają” – wstrząsający film śląskich lekarzy o czasach w których nie było szczepionek [WIDEO]

0
Wskaźnik śmiertelności wśród dzieci, w czasach kiedy nie było szczepionek, był znacznie wyższy, niż obecnie. fot.: wikimedia commons, public domain CC (AP Photo/Harvey Georges)

„Choroby zakaźne. Oni pamiętają” to film, który powstał, jakoby ku przestrodze tych, którzy mają dylemat czy szczepić siebie i swoje dzieci. Ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę, lekarze nazywają ich działania pseudonauką opartą na mitach i półprawdach. Medycy Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach postanowili walczyć z tym zjawiskiem.

W filmie wypowiadają się emerytowani mistrzowie i mentorzy lekarskiego fachu, którzy doskonale pamiętają mroczne czasy, w których ich gabinety pełne były dzieci zmagających się z groźnymi chorobami, jak np.: polio. Czasy te, dzięki obowiązkowi szczepień minęły, niestety, nie bezpowrotnie, właśnie za sprawą ruchów antyszczepionkowych. Dziś istnieje obawa, że zjawisko to może się powtórzyć.

- reklama -

W filmie swoimi spostrzeżeniami podzieliła się, miedzy innymi, wybitna pediatra, prof. dr hab. Krystyna Karczewska, która w przejmujący sposób mówi o chorobach zakaźnych i epidemiach. Głównie w kontekście dzieci. Profesor Karczewską najbardziej przerażała odra. – Przypominam sobie taką dziewczynkę, która miała wkrótce iść do komunii. Cieszyła się, że mama kupiła jej piękną sukienkę. Niestety, w krótkim czasie doszło do porażenia podniebienia miękkiego, dziewczynka nie mogła mówić… Zmarła wkrótce – z powodu niewydolności krążenia. Mama przyniosła jej tę sukienkę już na ostatnia drogę – wspomina lekarka.

Siła filmu oparta jest nie tylko na wspomnieniach emerytowanych lekarzy. Kadry produkcji pełne są archiwalnych zdjęć, które zmuszają nas, ludzi współczesnych, do zastanowienia się czy coraz to agresywniejsze działania wszelakich ruchów antyszczepionkowych powinny mieć rację bytu.

EmZet

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here