Prawie pół miliona Ukraińców dokłada się do polskiego sytemu emerytalnego

Ukraińcy są najliczniejszą grupą cudzoziemców, podejmującą pracę w Polsce, ale i na Śląsku. fot.: pixabay.com

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem do pracy i zamieszkania. Pokazują to dane z nowego raportu ZUS „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”. Najchętniej nasz kraj wybierają obywatele z paszportem państw położonych za wschodnią granicą.

Raport dotyczy ostatniej dekady (lat 2008-2018). Liczba obcokrajowców, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS w tym okresie, wzrosła aż dziewięciokrotnie. Najchętniej wybierają Polskę obywatele spoza Unii Europejskiej, których liczba powiększyła się 11 razy. Wśród wszystkich ubezpieczonych w ZUS, obcokrajowcy stanowią już 3,6%. Dominują obywatele Ukrainy (426 tys.) oraz Białorusi (33 tys.) Kolejne miejsca na liście zajmują obywatele Wietnamu (8 tys.), Mołdawii (7 tys.) oraz Rosji (7 tys.). infografika cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych, 3,6% udział cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeń społecznych

- reklama -

Najchętniej Polskę wybierają osoby w wieku 20-49 lat. Cudzoziemcy najczęściej osiedlają się w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim. Najmniej obcokrajowców wybiera województwo świętokrzyskie.

Cudzoziemcy najczęściej podlegają ubezpieczeniom z tytułu umowy o pracę (56%) oraz zlecenia i umowy agencyjnej (40%). Tylko 3% zdecydowało się na prowadzenie własnej firmy.

Według raportu „przeciętny” obcokrajowiec ubezpieczony w ZUS to obywatel Ukrainy w wieku 25-29 lat, zatrudniony na umowę o pracę.

publ.: EmZet
#ZUS

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Nie dokłada, bo jak pracuje legalnie to dostanie też emeryturę od ZUS-u jak każdy z nas. Za to ciekawe ilu pracuje na czarno, szczególnie na budowach.

    Podobnie zresztą Polacy pracujący w NL, GB, IRL czy DE, wpłacają w tamtych systemach na emerytury. Powinni tylko pamiętać o datach i mimimalnym okresie składkowym. Jak niedopilnują i zabraknie miesiąca… dostaną ZERO.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here