Na kopalni w Rydułtowach zginął górnik – czy zawinił człowiek? Prokuratura wszczyna śledztwo

0
Kopalnia trzęsienie
Zdjęcie poglądowe Fot.: pixabay.com

Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim wszczęła śledztwo w sprawie wypadku na kopalni KWK Rydułtowy, w którym zginął górnik, a kilku innych  odniosło obrażenia.

W dniu 22 stycznia 2019 r. Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach mającego postać wysokoenergetycznego wstrząsu górotworu w dniu 22 stycznia 2019 roku na KWK Rydułtowy i obsunięcia się ziemi oraz skał. W następstwie tego zdarzenia śmierć poniósł górnik zatrudniony pod ziemią Marian R., a kolejnych osiem osób zatrudnionych w rejonie wstrząsu odniosło obrażenia ciała w postaci stłuczeń tułowia i kończyn, wskutek nieumyślnego niedopełnienia obowiązków przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy na KWK Rydułtowy w dniu 22 stycznia 2019 roku w Rydułtowach.

- reklama -

Postępowanie dotyczy przestępstw z art. 163 § 2 i 4 kk w zw. z art. 163 § 1 pkt 2 kk w zw. z art. 220 § 2 kk przy zast. art. 11 § 2 kk.

Jak ustalono w toku śledztwa w dniu 22 stycznia 2019 roku w trakcie wykonywania prac związanych z urabianiem kombajnem w ścianie IV-E-El w rejonie skrzyżowania z chodnikiem doszło do wysokoenergetycznego wstrząsu górotworu.

W następstwie wstrząsu nastąpiło obsunięcie ziemi i skał na pracujących przy eksploatacji złoża pod ziemią 9 górników. Jeden z pokrzywdzonych – Marian R., w wyniku doznanych obrażeń zmarł.

Postępowanie jest w toku.

O tragedii, która się wtedy wydarzyła pisaliśmy w artykule: Tragedia w Rydułtowach – nie żyje górnik

EmZet

#PR Gliwice

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here