Wernisaż wystawy w Pałacyku Strzeleckim Rafako zapoczątkował cykl spotkań z kulturą i sztuką.
9 marca w Pałacyku Strzeleckim Rafako w Raciborzu uroczyście otwarto wystawę obrazów Juliusza i Wojciecha Kossaków zorganizowaną przez Fundację Rafako. Wernisaż zapoczątkował cykl spotkań z kulturą i sztuką. Na początku organizatorzy zapraszają szkoły i zorganizowane grupy zwiedzających, od kwietnia wystawa będąca pod patronatem Prezydenta Raciborza będzie bezpłatnie dostępna dla wszystkich. Potrwa do końca czerwca.
Obrazy Kossaków to doskonale zilustrowana historia Polski wieków minionych, historia walki o niepodległość i ilustracja czasu po jej odzyskaniu. Namalowane z fotograficzną dokładnością obrazy pełne są emocji i uczuć, tęsknoty za czasem minionym ale i za ludźmi, którzy z portretów spoglądają na potomnych. To zarazem doskonała lekcja historii, bo ileż mniej wiedzielibyśmy o dawnej Polsce, gdyby nie Kossakowie i talent malarski, którym ich rodzina hojnie została obdarzona. – Zwykle podkreśla się ciągłość i podobieństwa w tej rodzinnej twórczości, ale to dotyczy tylko tematyki, bo każdy z tych artystów był inny, każdy związany ze swoją epoką, każdy o innej osobowości i mentalności – podkreśla kurator wystawy Eliza Ptaszyńska z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, gdzie wystawa już gościła. – Rzadka okazja, by obejrzeć tyle obrazów dwóch Kossaków na jednej wystawie, pozwala od razu dostrzec te różnice. Juliusz to ciągle romantyzm, widać tu spokój, intymność i wyciszenie, nawet w scenach batalistycznych. Z kolei Wojciech to już okres modernizującej się Europy, to ekspresja i malowanie z wielkim temperamentem – mówi kurator wystawy.
Prace Kossaków to obraz umiłowania Ojczyzny, jej często tragicznej historii, obraz tęsknoty za niepodległością, kronika walki o tę niepodległość i ilustrowanie czasów po odzyskaniu wolności. Patriotyzm, Polska, Kossak – te trzy słowa wpisane dziś w wyszukiwarkę internetową dają nie mniej wyników, niż jest obrazów stworzonych przez Kossaków. Ilustrowali Kossakowie wojny napoleońskie, powstania, wojnę światową, ale też życie codzienne szlachty czy górali. A pośród malowanych motywów ten najważniejszy – koń i jego kult, jako towarzysza wypraw wojennych, a zarazem jako symbol wolności. Dziś możemy garściami czerpać z dorobku rodziny Kossaków, których obrazy przez lata były dla Polaków malarskim „pokrzepieniem serc”, znanym z Trylogii Henryka Sienkiewicza.
– Dla mnie zawsze najcenniejsze pozostają te dzieła sztuki, które niosą ze sobą patriotyczne przesłanie, przywiązują odbiorców do Ojczyzny, pokazują jej historię, a zarazem budują narodową tożsamość. Takie jest malarstwo Kossaków, które uważam za fenomen na skalę światową, dlatego cieszę się niezmiernie, że możemy ich dzieła pokazać teraz także w Raciborzu – podkreślił Jerzy Wiśniewski, Prezes Zarządu Rafako S.A, zapalony miłośnik malarstwa Kossaków, których ród przyrównuje do losów wielu polskich rodzin. – Są w nich wzloty i upadki, ale niezależnie od tego jak się dzieje, pozostają one wierne Ojczyźnie, a patriotyzm kultywowany jest w nich z pokolenia na pokolenie – dodał.
Okazją do stworzenia wystawy było stulecie niepodległości, w roku jubileuszowym miała ona patronat narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej i pokazywana była za granicą, w szwajcarskim Rapperswil oraz w Paryżu. – Wiedziałam, że Kossakowie wzbudzą zainteresowanie Polonii, ale frekwencja na wystawach za granicą przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, odwiedzali nas Polacy i cudzoziemcy, ludzie różnych zawodów i w różnym wieku, wszyscy ciekawi historii Polski utrwalonej w obrazach – powiedziała Małgorzata Wiśniewska, Prezes Zarządu Fundacji Rafako. – Wystawa „Kossakowie” to największe jak dotąd przedsięwzięcie naszej korporacyjnej Fundacji, która jednym z celów jest angażowanie się w projekty promujące polską kulturę i sztukę, utrwalające tradycje i historię naszego kraju. Stąd na przykład wystawa poświęcona Ignacemu Paderewskiemu, którą Fundacja udostępnia szkołom, stąd zajęcia artystów z dziećmi, prezentujące przy okazji nauki malowania dawne polskie tradycje. Wspieramy też młodych polskich artystów, organizując im wystawy w naszej Galerii – mówi Małgorzata Wiśniewska.
Wystawa „Kossakowie” zostanie w Raciborzu do 29 czerwca 2019 roku. Od kwietnia, w weekendy, będą ją mogli zwiedzać bezpłatnie wszyscy chętni. Ale już teraz, w dni powszednie, organizatorzy zapraszają grupy i szkoły na lekcje muzealne. W sprawie organizacji grupowego zwiedzania, organizatorzy proszą o kontakt pod adresem: [email protected].
fot. Katarzyna Przypadło