Obrazy Juliusza i Wojciecha Kossaków w Raciborzu [ZDJĘCIA]

0
Wystawa „Kossakowie”
Wystawa „Kossakowie”

Wernisaż wystawy w Pałacyku Strzeleckim Rafako zapoczątkował cykl spotkań z kulturą i sztuką.

9 marca w Pałacyku Strzeleckim Rafako w Raciborzu uroczyście otwarto wystawę obrazów Juliusza i Wojciecha Kossaków zorganizowaną przez Fundację Rafako. Wernisaż zapoczątkował cykl spotkań z kulturą i sztuką. Na początku organizatorzy zapraszają szkoły i zorganizowane grupy zwiedzających, od kwietnia wystawa będąca pod patronatem Prezydenta Raciborza będzie bezpłatnie dostępna dla wszystkich. Potrwa do końca czerwca.

- reklama -

Obrazy Kossaków to doskonale zilustrowana historia Polski wieków minionych, historia walki o niepodległość i ilustracja czasu po jej odzyskaniu. Namalowane z fotograficzną dokładnością obrazy pełne są emocji i uczuć, tęsknoty za czasem minionym ale i za ludźmi, którzy z portretów spoglądają na potomnych. To zarazem doskonała lekcja historii, bo ileż mniej wiedzielibyśmy o dawnej Polsce, gdyby nie Kossakowie i talent malarski, którym ich rodzina hojnie została obdarzona. – Zwykle podkreśla się ciągłość i podobieństwa w tej rodzinnej twórczości, ale to dotyczy tylko tematyki, bo każdy z tych artystów był inny, każdy związany ze swoją epoką, każdy o innej osobowości i mentalności – podkreśla kurator wystawy Eliza Ptaszyńska z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, gdzie wystawa już gościła. – Rzadka okazja, by obejrzeć tyle obrazów dwóch Kossaków na jednej wystawie, pozwala od razu dostrzec te różnice. Juliusz to ciągle romantyzm, widać tu spokój, intymność i wyciszenie, nawet w scenach batalistycznych. Z kolei Wojciech to już okres modernizującej się Europy, to ekspresja i malowanie z wielkim temperamentem – mówi kurator wystawy.

Prace Kossaków to obraz umiłowania Ojczyzny, jej często tragicznej historii, obraz tęsknoty za niepodległością, kronika walki o tę niepodległość i ilustrowanie czasów po odzyskaniu wolności. Patriotyzm, Polska, Kossak – te trzy słowa wpisane dziś w wyszukiwarkę internetową dają nie mniej wyników, niż jest obrazów stworzonych przez Kossaków. Ilustrowali Kossakowie wojny napoleońskie, powstania, wojnę światową, ale też życie codzienne szlachty czy górali. A pośród malowanych motywów ten najważniejszy – koń i jego kult, jako towarzysza wypraw wojennych, a zarazem jako symbol wolności. Dziś możemy garściami czerpać z dorobku rodziny Kossaków, których obrazy przez lata były dla Polaków malarskim „pokrzepieniem serc”, znanym z Trylogii Henryka Sienkiewicza.

– Dla mnie zawsze najcenniejsze pozostają te dzieła sztuki, które niosą ze sobą patriotyczne przesłanie, przywiązują odbiorców do Ojczyzny, pokazują jej historię, a zarazem budują narodową tożsamość. Takie jest malarstwo Kossaków, które uważam za fenomen na skalę światową, dlatego cieszę się niezmiernie, że możemy ich dzieła pokazać teraz także w Raciborzu – podkreślił Jerzy Wiśniewski, Prezes Zarządu Rafako S.A, zapalony miłośnik malarstwa Kossaków, których ród przyrównuje do losów wielu polskich rodzin. – Są w nich wzloty i upadki, ale niezależnie od tego jak się dzieje, pozostają one wierne Ojczyźnie, a patriotyzm kultywowany jest w nich z pokolenia na pokolenie – dodał.

Okazją do stworzenia wystawy było stulecie niepodległości, w roku jubileuszowym miała ona patronat narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej i pokazywana była za granicą, w szwajcarskim Rapperswil oraz w Paryżu. – Wiedziałam, że Kossakowie wzbudzą zainteresowanie Polonii, ale frekwencja na wystawach za granicą przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, odwiedzali nas Polacy i cudzoziemcy, ludzie różnych zawodów i w różnym wieku, wszyscy ciekawi historii Polski utrwalonej w obrazach – powiedziała Małgorzata Wiśniewska, Prezes Zarządu Fundacji Rafako. – Wystawa „Kossakowie” to największe jak dotąd przedsięwzięcie naszej korporacyjnej Fundacji, która jednym z celów jest angażowanie się w projekty promujące polską kulturę i sztukę, utrwalające tradycje i historię naszego kraju. Stąd na przykład wystawa poświęcona Ignacemu Paderewskiemu, którą Fundacja udostępnia szkołom, stąd zajęcia artystów z dziećmi, prezentujące przy okazji nauki malowania dawne polskie tradycje. Wspieramy też młodych polskich artystów, organizując im wystawy w naszej Galerii – mówi Małgorzata Wiśniewska.

Wystawa „Kossakowie” zostanie w Raciborzu do 29 czerwca 2019 roku. Od kwietnia, w weekendy, będą ją mogli zwiedzać bezpłatnie wszyscy chętni. Ale już teraz, w dni powszednie, organizatorzy zapraszają grupy i szkoły na lekcje muzealne. W sprawie organizacji grupowego zwiedzania, organizatorzy proszą o kontakt pod adresem: [email protected]

fot. Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here