Gruźlica dalej groźną chorobą w XXI w. 24 marca – Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

0
Jeden nieleczony chory zakaża w ciągu roku średnio od dziesięciu do piętnastu osób. fot. pixnio.com

W marcu obchodzimy Światowy Dzień Tuberkulozy, czyli….. gruźlicy. Święto to wyznaczyło – w rocznicę poinformowania świata nauki o wyizolowaniu w 1882 roku przez Roberta Kocha prątka gruźlicy – Światowe Zgromadzenie WHO.

DLACZEGO TAK WAŻNE JEST, ABY SIĘ BADAĆ?
O gruźlicy już niemal zapomnieliśmy. Tymczasem to nadal groźne i wciąż potencjalnie śmiertelne schorzenie. Ta zakaźna choroba zazwyczaj przenoszona jest drogą kropelkową. Chory podczas kaszlu, kichania, odksztuszania, głośnego śmiechu czy nawet zwykłego mówienia wydala prątki gruźlicy zarażając osoby znajdujące się w jego otoczeniu. Jeden nieleczony chory zakaża w ciągu roku średnio od dziesięciu do piętnastu osób. Bakteria wywołująca to schorzenie może przetrwać w organizmie człowieka przez wiele lat w stanie uśpienia nie wyzwalając choroby. Najczęściej chorują ludzie żyjący w trudnych warunkach socjalno—bytowych, ale także osoby dobrze sytuowane, żyjące w ciągłym stresie, mające obniżoną odporność organizmu. Zachorowaniu sprzyjają również inne choroby, między innymi: cukrzyca, zakażenie HIV, choroby krwi, choroby nowotworowe, pylica płuc, schyłkowa niewydolność nerek. Wczesne wykrycie choroby i natychmiastowe,prawidłowo prowadzone leczenie chorego sprawia jednak, że już po miesiącu pacjent nie zaraża otoczenia.

- reklama -

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO?
Z badań profilaktycznych może skorzystać każda osoba dorosła, która:

– w przychodni wypełniła deklarację wyboru pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
– nie posiada w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy,
– w ciągu ostatnich dwudziestu czterech miesięcy nie podlegała badaniu ankietowemu pielęgniarki POZ w kierunku gruźlicy (także u innego świadczeniodawcy),
– miała kontakt bezpośredni z osobami z już rozpoznaną gruźlicą,
– żyje w trudnych warunkach mogących znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby, a zwłaszcza u której stwierdza się jedną z następujących okoliczności: długotrwałe bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwałą chorobę, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, bezdomność.

UWAGA! jeżeli badania nie wykazały istnienia gruźlicy lub pacjent nie zakwalifikował się do dalszej diagnostyki, kolejne badanie może wykonać dopiero po upływie dwudziestu czterech miesięcy od daty ostatniego badania.

CO W RAMACH PROGRAMU?
Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej przeprowadza wywiad w kierunku gruźlicy (wraz z wypełnieniem ankiety) oraz edukację zdrowotną pacjenta, który – w przypadku wykrycia nieprawidłowości– jest kierowany w celu dokonania dalszej oceny stanu zdrowia do swojego lekarza rodzinnego (podstawowej opieki zdrowotnej).

JAK SKORZYSTAĆ Z PROFILAKTYKI?
Aby skorzystać ze świadczeń profilaktycznych w zakresie gruźlicy należy zgłosić się do pielęgniarki POZ, do której została złożona deklaracja wyboru. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie.Skierowanie do pielęgniarki POZ nie jest potrzebne.
WAŻNE! Pielęgniarka POZ udziela świadczeń opieki zdrowotnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, zgodnie z harmonogramem pracy przychodni.

WYKAZ ŚWIADCZENIODAWCÓW REALIZUJĄCYCH BADANIA W RAMACH PROFILAKTYKI GRUŹLICY
Wykaz placówek medycznych realizujących świadczenia pielęgniarki POZ dostępny jest w oddziale Śląskiego OW NFZ oraz na stronie internetowej http://www.nfz-katowice.pl w zakładce Gdzie się leczyć › Podstawowa opieka zdrowotna ›ŚWIADCZENIA PIELĘGNIARKI POZ

publ.: EmZet
#NFZ

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here