Szukał skarbów na Gamowskiej, teraz grozi mu 8 lat wiezienia [ZDJĘCIA]

Wykrywacze metalu są legalne, ale korzystanie z nich bez zezwolenia już nie.

Raciborscy policjanci zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który bez odpowiedniej zgody używając wykrywacza szukał na polu skarbów. Zatrzymanemu grozi teraz do 8 lat więzienia.

Niecodzienne zgłoszenie w Wielkanocny Poniedziałek około godziny 16.00 otrzymał dyżurny raciborskiej policji. Wówczas świadek telefonicznie przekazał informację o chodzącym po polu przy ulicy Gamowskiej mężczyźnie, który przy pomocy wykrywacza metali miał poszukiwać skarbów. Dyżurny niezwłocznie na miejsce skierował patrol prewencji, który zastał zgłaszającego oraz wskazanego przez niego mężczyznę. Faktycznie przypuszczenie zgłaszającego się potwierdziło, gdyż jak ustalili mundurowi 46-letni mężczyzna nie posiadał zgody od wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań zabytków. 46-letni mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, teraz grozi mu nawet 8 lat więzienia. Jak oświadczył raciborskim stróżom prawa nie wiedział, że na takie hobby musi mieć odpowiednie pozwolenie i, że popełnia przestępstwo.

- reklama -

Mając na względzie powyższy przypadek raciborscy policjanci przypominają :

APEL POLICJI DO POSZUKIWACZY SKARBÓW

Raciborscy Policjanci zwracają się z Apelem do wszystkich osób posiadających pasję poszukiwania skarbów. Od, niedawna w polskim prawie zmieniły się przepisy dotyczące poszukiwania „skarbów” tzw. wykrywaczem. Teraz takie nielegalne poszukiwania są przestępstwem. Jakie zagrożenia może nieść niewłaściwe poszukiwanie zabytków?

1 stycznia 2018 roku zmieniły się przepisy dotyczące kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków – dotąd było to wykroczenie, obecnie – przestępstwo. Należy dodać, że w przepisach nie nastąpiły żadne zmiany w zakresie dotychczasowych obowiązków i zasad odnośnie poszukiwania zabytków.

Co zrobić aby otrzymać pozwolenie? Należy złożyć wniosek i wnieść opłatę skarbową i na podstawie takiego pozwolenia można poszukiwać zabytki. Pozwolenie na poszukiwanie zabytków może otrzymać każdy, kto złoży do właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków prawidłowo wypełniony wniosek.

Należy pamiętać, że niewłaściwie prowadzone poszukiwania mogą być zagrożeniem dla dziedzictwa archeologicznego. Oryginalne otoczenie jest tą najcenniejszą wartością dla zabytku, ponieważ jest źródłem informacji, które w przypadku niewłaściwie prowadzonych poszukiwań są bezpowrotnie tracone.

Sankcja karna za niszczenie zabytków, w tym stanowisk archeologicznych, to nawet 8 lat pozbawienia wolności.

EmZet

#KPP Racibórz

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here