„Powstaniec Śląski” spotkał się prezydentem Andrzejem Dudą

Delegacja naszego regionu spotkała się z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą

Z Katowic do Warszawy wyruszył wczoraj rano (16.05) specjalny pociąg.

W „Powstańcu Śląskim” jechali reprezentanci mieszkańców województwa śląskiego m.in. przedstawiciele świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów, sektora pozarządowego, grupy rekonstrukcyjne oraz uczniowie – w tym laureaci „Klasówki Powstańczej”. Inicjatywę zorganizował Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Jest to jedno z przedsięwzięć wpisujących się w 100-lecie Powstań Śląskich.

- reklama -

– Uroczystości związane z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich to piękne dopełnieni obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mam nadzieję, że ten śląski akcent będzie coraz mocniej widoczny podczas państwowych uroczystości w całym kraju – powiedział Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski.

Delegacja naszego regionu spotkała się z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Spotkanie było symboliczną okazją, aby w stolicy naszego kraju wybrzmiała duma z przynależności Śląska do Polski.

– Temat Powstań Śląskich jest dla nas niezwykłe istotny, chcemy o nich mówić w całym kraju. Wsparcie głowy państwa do dla nas powód do dumy i honor, dlatego dziękujemy za to zaproszenie. Proporzec powstańczy, który przekazaliśmy Panu Prezydentowi jest symbolem śląskiej niezłomności i pracowitości. Powstania Śląskie pokazały, że warto walczyć o polskość – zaznaczył Marszałek Jakub Chełstowski.

Marszałek Jakub Chełstowski przekazał Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie replikę sztandaru powstańczego „Tobie Polsko”. Pod tym sztandarem w 1920 roku odbyły się pierwsze na Śląsku legalne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Był to gest podkreślający więzi Śląska z Ojczyzną.

– Trzy razy trzeba było walczyć, by Śląsk mógł należeć do Polski – podkreślał z kolei w swym wystąpieniu Prezydent RP Andrzej Duda. – Co to nam dzisiaj mówi, kiedy patrzymy na karty historii? Na pewno, że Ślązacy bardzo chcieli być w Polsce. Bardzo chcieli, żeby Śląsk był polski, że bardzo chcieli mówić w swojej polskiej, a śląskiej gwarze. Że bardzo chcieli tej wolności, możliwości mówienia, że jesteśmy Polakami.

Prezydent RP wręczył Marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu oraz Wojewodzie Śląskiemu Jarosławowi Wieczorkowi flagę Rzeczypospolitej Polskiej.

W Pałacu Prezydenckim zaśpiewał Zespół Mały Śląsk z Radzionkowa oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Wystąpił również Maciej Lipina i fleciści z Młodzieżowego Domu Kultury w Świętochłowicach.

Następnie przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Grupy Górniczej delegacja województwa śląskiego udała się na plac Józefa Piłsudskiego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza kontynuowano uroczystości. Odbył się Apel Pamięci.

– Stoimy dziś – my, reprezentacja mieszkańców ziemi śląskiej, osoby różnych i środowisk – w miejscu, które jest poświęcone pamięci tych, którzy zginęli, walcząc o niepodległość naszej Ojczyzny – powiedział Marszałek Jakub Chełstowski. – To dla nas zaszczyt, móc się pokłonić naszym przodkom, którzy przelewali krew nie tylko za swoją wolność, ale i z myślą o nas – przyszłych pokoleniach. Nasz hołd to przede wszystkim wyraz wdzięczności, ale też zobowiązanie, aby utrwalić w pamięci wszystkie – tak chwalebne, jak i bolesne – karty naszej historii. To również zobowiązanie i zadanie, by nie dopuścić do tego, żeby jedność naszej wspólnoty narodowej była jeszcze kiedykolwiek zagrożona. Obecność na pamiątkowych tablicach tutaj, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, najważniejszych bitew wszystkich trzech Powstań Śląskich to czytelny znak, że zrywy niepodległościowe ludu śląskiego odcisnęły trwałe piętno na historii Polski, na naszej wspólnej historii.

Modlitwę ekumeniczną odprawili: Arcybiskup Wiktor Skworc Metropolita Katowicki, Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec oraz Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Adrian Korczago.

Następnie wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. Marszałek Jakub Chełstowski wraz z Zarządem Województwa, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Prezydent Katowic Marcin Krupa oraz górnicy i członkowie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wieńce złożono także przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

fot. BP Patryk Pyrlik

EnDe

#slaskie.pl

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj