Nowe pamiątki związane z rodziną von Ratibor na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA]

0
Zamek Piastowski w Raciborzu wzbogacił się o nowe eksponaty

Pamiątki do Raciborza przywiózł były raciborzanin Andreas Rim, mieszkający od wielu lat w Niemczech.

Od lutego 2014 roku na Zamku Piastowskim w Raciborzu funkcjonuje stała wystawa „Książęta von Ratibor”. Do dziś tytułują się książętami raciborskimi, choć nie mają już w naszym powiecie żadnych dóbr ziemskich. Zapisali wspaniałe karty w historii Rud i Raciborza. Pod koniec czerwca zamek wzbogacił się o nowe eksponaty, związane z rodziną von Ratibor – właścicielami zamku do 1945 roku. Pamiątki do Raciborza przywiózł były raciborzanin Andreas Rim, mieszkający od wielu lat w Niemczech.

- reklama -

Wśród podarowanych przedmiotów znajduje się porcelanowy talerz z manufaktury Werksverkauf – Porzellanmanufaktur FÜRSTENBERG. Manufaktura ta od wielu lat wykonuje m.in. specjalne serie serwisów do kawy o nazwie „Schloss Corvey”, gdzie mieści się obecnie siedziba książąt von Ratibor. Są też dwie książki – pierwsza „Welterbe Corvey. Schloss-Kirche-Museum” – to najnowsza publikacja opisująca dzieje rodziny książęcej. Druga to „Grafenegg. Schloss und Parkführer” – opisuje zamek Grafenegg, jego mieszkańców oraz zamkowy park. Ponadto dwie pocztówki – jedna z wizerunkiem zamku w Corvey, a druga z zamkiem w Grafenegg, którego obecnie właścicielem jest Tassilo Ferdinand Metternich-Sandor.

Są też dwa zdjęcia. Na jednym z nich widoczny jest Wiktor II Amadeusz 2. Herzog von Ratibor, 2. Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst, a na drugim Tassilo Ferdinand Metternich-Sandor wraz z małżonką. Tassilo to brat Wiktora V Marcina Metternich-Sándor 5. Herzog von Ratibor, 5. Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst-Breunner-Enkervoith.

Zainteresowanych zwiedzaniem tej wystawy zamek zaprasza codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: [email protected]

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here