System kaucyjny sposobem na walkę z plastikiem w Polsce

0
Walka ze śmieciami
Stworzenie systemu kaucyjnego przynosi wymierne efekty, co widać na przykładzie licznych państw europejskich, takich jak Dania, Niemcy, Estonia czy Litwa. Jednym z najlepiej skonstruowanych jest system w Norwegii, gdzie recyklingowi poddaje się 97 proc. butelek. Korzyściami dla producentów są niższe podatki i możliwość ponownego użycia opakowania.

Poziom recyklingu w Polsce wynosi 34,7 procent, gonimy Europę.

Ścieżkę godną naśladowania wytycza Wielka Brytania, która w wyniku wprowadzenia obowiązkowej opłaty za torebki foliowe zredukowała liczbę wyłanianych z mórz jednorazówek o ponad połowę. Według statystyk zmiana prawa przyczyniła się do redukcji liczby używanych torebek o ponad 6 mld sztuk, co daje blisko 80 procent. Sytuacja dobrze obrazuje, że rozwiązań w walce ze śmieciami należy szukać na poziomie legislacyjnym.

- reklama -

Sytuacja w Polsce

Jak szacują specjaliści, na Polski rynek co roku trafia 220 tysięcy ton opakowań PET. Plastik to jednak nie tylko butelki. Dużym wyzwaniem są tak zwane SUP (Single Use Plastic), czyli plastikowe produkty jednorazowego użytku, takie jak styropianowe kubeczki, patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze czy słomki. Rozwiązań w walce ze śmieciami szuka się w systemie kaucyjnym, który dla świata biznesu jest jednocześnie kosztem, ale i wielką szansą na rozwój.

Czytaj ciąg dalszy na

/c/

Wyraź swoją troskę o środowisko i poprzyj proekologiczną akcję w sprawie butelkomatu PET. Podpisz petycję tutaj 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here