Udawał rannego i wezwał policję, by zemścić się na byłej. Skończyło się mandatem

0
Fałszywe wezwanie w Jastrzębiu
Fałszywe wezwanie policji w Jastrzębiu-Zdroju fot. pixabay

Policja z Jastrzębia-Zdroju ukarała mandatem karnym mężczyznę, który prosił o pilną interwencję w związku z ugodzeniem go nożem w brzuch. Jak się później okazało wezwanie było fałszywe. 

We wtorek (6.08) po godzinie 18.50 policjanci odebrali zgłoszenie od mieszkańca ulicy Heleny Marusarzówny, który prosił o pilną interwencję. Mężczyzna przekazał, że został ugodzono nożem w brzuch. Mundurowi przy użyciu sygnałów świetlno-dźwiękowych udali się pod wskazany adres, gdzie według zgłoszenia, sprawcą ataku była dziewczyna zgłaszającego. Po dotarciu na miejsce okazało się, że jastrzębianin wezwał policję, ponieważ chciał się zemścić na byłej konkubinie. Dlatego też wymyślił całą historię, chcąc zrobić jej na złość. Swoim zgłoszeniem mieszkaniec Jastrzębia przysporzył sobie jednak prawdziwych problemów, w związku z bezpodstawną interwencją, policjanci ukarali 35-latka mandatem.

- reklama -

Niepotrzebne zaangażowanie policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem i niesie za sobą konsekwencje, o czym mówi art. 66 kodeksu wykroczeń. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych pamiętajmy przede wszystkim jednak o tym, że blokując telefon alarmowy, uniemożliwiamy połączenie osobie, która realnie może potrzebować pomocy. Ponadto, zaangażowanie służb ratowniczych czy porządkowych do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą one być w miejscu, gdzie tej pomocy rzeczywiście ktoś potrzebuje.

Treść artykułu 66 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.

/KMP Jatrzębie-Zdrój oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here