11. rocznica wystąpienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi

2
pomnik lecha kaczynskiego
Pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Fot. Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

Dziś (12.08) mija 11. rocznica wystąpienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Prezydent Polski przemówił wówczas do Gruzinów, solidaryzując się z nimi w obliczu konfliktu zbrojnego w 2008 roku.

- reklama -

12 sierpnia 2008 roku, piątego dnia zbrojnego konfliktu między Gruzją a Rosją, prezydent Polski Lech Kaczyński przyleciał do Tbilisi, aby wyrazić poparcie dla Gruzinów. Wezwał on do solidarności NATO i Unię Europejską, aby przeciwstawić się agresji Rosji. Wiec poparcia dla Gruzji odbył się wówczas z udziałem prezydentów państw bałtyckich.

Przemawiając do Gruzinów przed budynkiem parlamentu Lech Kaczyński podkreślał istotę międzynarodowej solidarności i przeciwstawienia się rosyjskim dążeniom imperialnym – Jesteśmy tutaj po to, żeby wyrazić całkowitą solidarność. Jesteśmy tutaj, przywódcy pięciu państw, Polski,Ukrainy, Estonii, Łotwy i Litwy, po to, żeby podjąć walkę – wygłosił w 2008 roku Lech Kaczyński.

Jak oceniają gruzińscy politycy i komentatorzy wizyta Lecha Kaczyńskiego miała istotną rolę w powstrzymaniu rosyjskiej agresji. Wystąpienie Lecha Kaczyńskiego zostało dobrze odebrane przez Gruzinów, którzy Jego imieniem nazwali nawet ulice i place. W Tbilisi wzniesiono  popiersie polskiego prezydenta.

/oprac. c/

 

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Brak słów co ma Gruzja do Raciborza.
    Nie macie lepszych tematów niż o słabym prezydencie. burmistrz miasta Raciborza coś dopłaca?

  2. Rozejm negocjował Sarkozy, a Kaczyński nawoływał do walki. Dobrze, że go nie posłuchano bo by Gruzji już nie było. A co to ma do Raciborza ? Propisowskość tego 'portalu'. Nic więcej.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here