Wybijanie monet na zakończenie wakacji w DK Borucin [ZDJĘCIA]

0
Jedną z atrakcji było poszukiwanie skarbów za pomocą wykrywaczy metali.

Podczas wakacyjnego czwartku dzieci poznały lokalną historię, wybijały monety, poszukiwały skarbów czy odwiedziły Izbę Regionalną w Krzanowicach.

Lepszego zakończenia wakacji nie mogliśmy sobie wyobrazić. Wczoraj gościliśmy miłośników historii lokalnej ze Stowarzyszenie Odra 1945 z Raciborza, którzy z najmłodszymi podzielili się cennymi informacjami na temat monet, każdy uczestnik miał okazję przyjrzeć się starym środkom płatniczym, odrysować ich kopie a także zaprojektować swoją własną monetę. Mało tego, dzięki uprzejmości Zamek Piastowski w Raciborzu /Przedsiębiorczy Zamek, który wypożyczył Stowarzyszeniu matrycę, każdy mógł wybić swoją własną monetę przy użyciu specjalnego stempla i matrycy. Na jednej stronie medalu znajdował się motyw Zamku Piastowskiego w Raciborzu, natomiast na drugiej stronie wybite zostało odwzorowanie brakteatu (moneta jednostronna) ze słowem MILOST. Brakteat, na którym się wzorowano, był bity w raciborskiej mennicy założonej przez Mieszka Plątonogiego i jest to jedna z najstarszych, a być może nawet najstarsza moneta, na której znajduje się polskie słowo.

- reklama -

Kolejnym punktem popołudniowego spotkania było poszukiwanie skarbów za pomocą wykrywaczy metali. Każdy uczestnik mógł się poczuć choć na chwilę jak prawdziwy poszukiwacz skarbów. Korzystając z okazji i bliskości Izby Regionalnej w Krzanowicach najmłodsi zwiedzili to niezwykłe miejsce. Dzięki uprzejmości pana Jarosława Gałkowskiego również nasi goście ze Stowarzyszenia mieli okazję przyjrzeć się zgromadzonym w Izbie przedmiotom i dowiedzieć się nieco więcej o historii Krzanowic i okolic.

Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał dyplom poszukiwacza skarbów.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to popołudniowe przedsięwzięcie a na kolejną akcję wakacyjną dla najmłodszych zapraszamy już za rok!

/DK Borucin publ. c/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here