Wystawa „Witamy w Nanoświecie” w Muzeum w Raciborzu [ZDJĘCIA]

0
Wystawa „Witamy w Nanoświecie” w Muzeum w Raciborzu
Wystawa „Witamy w Nanoświecie” w Muzeum w Raciborzu

Wyobraź sobie świat, w którym żelazo możesz przemienić w złoto, w którym mikrokomputery są mniejsze do główki szpilki, w którym w każdym domu stoi maszyna zdolna stworzyć jedzenie, sprzęty domowego użytku i wszystko, czego mieszkańcy sobie zapragną. Pomyślisz, że to fantastyka, otóż nie – tak może wyglądać świat, rozwiązaniem są nanocząsteczki.

W Muzeum w Raciborzu otwarto wystawę, której motywem przewodnim jest nanotechnologia i zagadnienia związane z jej zastosowaniem wokół nas, zarówno w nauce, jak i w życiu codziennym.

- reklama -

Wystawa obejmuje kilkadziesiąt interaktywnych eksponatów naukowych wymyślonych, zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w roku 2015/2016. 884 uczniów i 33 nauczycieli współpracowało z Zakładem Dydaktyki Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, placówkami badawczymi i muzeami. Prowadziło i uczestniczyło w ponad 500 godz. zajęć eksperymentalnych, dyskusjach, w wycieczkach naukowych, wywiadach, poszukiwaniach informacji. W wyniku tych działań powstało 31 szkolnych wystaw interaktywnych. Wszystkie odbywały się w ramach 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej o akronimie IRRESISTIBLE. Prace wszystkich uczestników projektu najpierw były prezentowane w najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie z ogromnej liczby prac wyłoniono 46 najciekawszych projektów, które weszły w skład wiodącej wystawy.

Muzeum w Raciborzu prezentuje tę wyjątkową wystawę w dwóch salach ekspozycyjnych w budynku przy ul Gimnazjalnej 1. W sali na piętrze rozmieszczone są stanowiska dotyczące zagadnień prowadzenia odpowiedzialnych badan naukowych i innowacji (RRI). Są to np. eksponaty umożliwiające widzowi wyrażenie swojej opinii na temat 6 kluczowych elementów badań naukowych (wytypowanych przez twórców prac) takich jak: etyka, zaangażowanie, równość płci, kształcenie w zakresie przedmiotów przyrodniczych, nieograniczony dostęp, zarządzanie. W sali na parterze rozmieszczone są stanowiska, które budują wiedzę na temat pojęcia nanocząstki oraz zastosowania nanotechnologii „wokół nas”, m.in. w medycynie, ochronie środowiska, życiu codziennym. Wystawa będzie prezentowana w raciborskim muzeum do końca października 2019 r

Iwona Kwapisz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here