Powiat raciborski członkiem związku Śląska Energia

0
Wraz z powiatem raciborskim śląski klaster energii tworzą powiaty: bieruńsko-lędziński, gliwicki, mikołowski, rybnicki i tarnogórski. Fot. Starostwo Powiatowe
Wraz z powiatem raciborskim śląski klaster energii tworzą powiaty: bieruńsko-lędziński, gliwicki, mikołowski, rybnicki i tarnogórski. Fot. Starostwo Powiatowe

Powiat raciborski zabiega o zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Dziś, 26 sierpnia, w starostwie powiatowym w Gliwicach sześć powiatów, w tym powiat raciborski, podpisało list intencyjny na rzecz utworzenia powiatowo-gminnego związku pn. „Śląska energia”. Tym samym powiat zabiega o zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Taki związek umożliwi przede wszystkim lepsze i szybsze aplikowanie o środki zewnętrzne w latach 2021-2027. W wydarzeniu uczestniczyli posłowie na Sejm RP Barbara Dziuk i Piotr Pyzik oraz Adam Gawęda – sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla, jak również przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Politechniki Gliwickiej i Klastra Energii Sp. z o.o. Powiat raciborski reprezentowali starosta Grzegorz Swoboda i członkini zarządu powiatu Ewa Lewandowska.

- reklama -

– Tworzymy wyspecjalizowany związek do zadań związanych z szeroko rozumianą energią. To bardzo ważna inicjatywa. Już teraz myślimy o możliwości lepszego i skuteczniejszego pozyskiwania pieniędzy na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii dla powiatu i jego mieszkańców – informuje starosta Grzegorz Swoboda. – Jako grupa samorządów będzie nam łatwiej aplikować o środki. Jak wiadomo, w grupie – siła. Będziemy mogli realizować wspólnie duże projekty i zadania pozainwestycyjne, na przykład dokonywać wspólnych zakupów, co zmniejszy koszty – dodaje starosta.

Wraz z powiatem raciborskim śląski klaster energii tworzą powiaty: bieruńsko-lędziński, gliwicki, mikołowski, rybnicki i tarnogórski.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here