5816 zł dla Zosi w V RAFAKO Półmaratonie Racibórz

0
v-rafako-polmaraton-raciborz-70
Rafako Półmaraton Racibórz Fot. KP

Każdy z uczestników biegu głównego jest dla mnie bohaterem, bo to ogromny wyczyn, aby przebiec ponad 21 km w tych warunkach pogodowych – powiedział Michał Fita, Wiceprezydent Raciborza. Mimo, że półmaraton zapisał się już na kartach historii, echa wydarzenia nadal nie milkną.

362 uczestników z Polski i zagranicy ukończyło piątą edycję RAFAKO Półmaratonu Racibórz, który odbył się 1 września. W tym roku biegacze nie mięli łatwego zadania, bowiem warunki pogodowe okazały się ekstremalne. Warto podkreślić, że mimo upału, organizatorzy zrobili wszystko, aby ułatwić zawodnikom dotarcie do mety. – Ustawiliśmy 6 kurtyn wodnych, liczne punkty z wodą, odżywianiem. Staraliśmy się, aby pomóc zawodnikom na trasie, bo pogoda ich nie rozpieszczała – podkreślił Paweł Król, Dyrektor OSiR Racibórz, Dyrektor biegu. Rywalizację open wygrali: Cheruiyot Labad wśród mężczyzn oraz Chemutai Joyline z kobiet. Najlepszymi Polakami zostali: Emil Dobrowolski oraz Katarzyna Pobłocka-Głogowska. Wyniki w poszczególnych kategoriach można zobaczyć na stronie internetowej www.datasport.pl/wyniki.

- reklama -

Półmaraton w liczbach

21 097,5 m ulicami Raciborza – tyle liczyła trasa półmaratonu, którą w tym pokonało dokładnie 362 biegaczy. W biegu wystartowało 366 zawodników, a precyzyjniej 65 kobiet oraz 301 mężczyzn. Nagrody przyznano w łącznie 9 kategoriach biegu (open, Najlepszy Polak/Polka, Najlepszy Raciborzanin/Raciborzanka oraz 6 kategoriach wiekowych) oraz dodatkowych w ramach V Mistrzostw Polski Energetyków w Półmaratonie oraz III Mistrzostw Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty. Nagrody zwycięzcom wręczali: Prezydent Raciborza Dariusz Polowy, Wiceprezydent Raciborza Michał Fita, dyrektor OSiR Paweł Król, dyrektor ds. komunikacji Grupy PBG Jacek Balcer, dyrektor Fundacji RAFAKO Grupa PBG Bożena Małczak-Koziarska, przedstawicielka Fundacji RAFAKO Grupa PBG Beatrycze Rychlik, prezes Oddziału ZNP w Raciborzu Teresa Ćwik, prezes ogniska ZNP w SP nr 18 w Raciborzu Donata Bułatek-Wypiór oraz nauczyciel ZSS w Raciborzu Jarosław Matuszczak.

Pozytywne oceny

Raciborski półmaraton, mimo że należy do stosunkowo nowych sportowych wydarzeń w mieście, cieszy się dużą popularnością. Za każdym razem jest bardzo dobrze oceniany i nie brakuje pozytywnych opinii. – Opierając się na zdaniu uczestników, mogę wyrazić pełne uznanie dla organizacji V Półmaratonu RAFAKO. Słowa podziękowania należą się Dyrektorowi OSiR, całej załodze, przedstawicielom służb, instytucji i organizacji zaangażowanych w przygotowania i obsługę półmaratonu. Od strony organizacyjnej wydarzenie zakończyło się dużym sukcesem – powiedział Dariusz Polowy, Prezydent Raciborza. Dobrą organizację oraz niesamowitą atmosferę podkreślali również sami uczestnicy – Każdy z naszej ekipy dał z siebie wszystko i jesteśmy zadowoleni z wyniku. Mamy nadzieję, że uda się stanąć na pudle znów za rok! – skomentowali Krzysztof Jeremicz i Paweł Klinik, reprezentanci RAFAKO w V Mistrzostwach Polski Energetyków w półmaratonie. – Spotkałem się z pozytywnymi ocenami zawodników na temat tego półmaratonu. Człowiek, który przyjechał z oddalonego o 500 km Krasnegostawu powiedział mi, że to świetna impreza i na pewno będzie tu za rok. To dla mnie istotna rekomendacja. – zapewnił Michał Fita, Wiceprezydent Raciborza.

Promocja i prestiż

RAFAKO Półmaraton Racibórz to doskonała okazja na promocję miasta, bo przyjeżdżają tu zawodnicy z całej Polski oraz zagranicy, niejednokrotnie z całymi rodzinami. W tegorocznej edycji na starcie pojawili się biegacze z Polski, Niemiec, Austrii oraz Kenii. – Półmaraton już dawno nie jest imprezą lokalną, bo popularność tej imprezy wykracza daleko poza ziemię raciborską. RAFAKO zawsze wspierało sport, uznając, że firma w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu powinna dawać wiele od siebie dla społeczeństwa. Sport to zdrowie, to możliwość spędzania wolnego czasu, to okazja, aby być razem – to wartości, które zawsze nam przyświecały. RAFAKO i cała Grupa PBG od zawsze była związana ze sportem. Wspieramy nie tylko imprezy sportowe, ale również Polaków, którzy reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej, a także naszych pracowników i młodzież – powiedział Dyrektor ds. komunikacji Grupy PBG Jacek Balcer. Warto dodać, że w tym roku powodu do radości dodało historyczne podium w kategorii Open dla Polaka. – Na mecie czekało nas zaskoczenie, bo wysokie drugie miejsce zajął Polak. Większość kibiców spodziewała się zajęcia miejsc na podium przez renomowanych zawodników spoza Europy, tym bardziej chylę czoła dla pana Emila Dobrowolskiego. To pozytywne, że nasi rodacy również liczą się w tym półmaratonie. – skomentował wyniki biegu Paweł Król, Dyrektor OSiR Racibórz.

Bieganie z misją

Raciborski półmaraton to nie tylko gratka dla biegaczy, ale od samego początku także impreza charytatywna. Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne „Pracownia Przyszłości”zorganizowało Mini RAFAKO Półmaraton, który miał na celu wsparcie finansowe dla wybranej osoby. Dodatkowo najmłodsi mogli wziąć udział w charytatywnym Kids Run. W tym roku można było wesprzeć roczną Zosię, chorą na mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę i małogłowie. Podczas tegorocznej edycji na leczenie Zosi udało się uzbierać kwotę 5816 zł. – Przebiegłem zaledwie 2 km w biegu charytatywnym, który jest bardzo istotnym elementem całej imprezy. Niektórzy uczestnicy potraktowali to jako rozgrzewkę przed biegiem głównym. Byli też tacy, którzy jak ja zaangażowali się na tym krótszym dystansie – powiedział nam Michał Fita. Łącznie w charytatywnych biegach wzięło udział ponad 260 osób. Cały dochód z opłat wpisowych na obydwa charytatywne biegi, zbiórki do puszek oraz licytacji został przeznaczony na pomoc Zosi.

Organizatorzy i ludzie dobrej woli stanęli na wysokości zadania

Organizatorami V RAFAKO Półmaratonu Racibórz było Miasto Racibórz oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Nieodzownym elementem każdego półmaratonu są sponsorzy i partnerzy, w szczególności zaś sponsor tytularny, RAFAKO S.A. – Mimo, że w ubiegłą środę pożegnaliśmy głównego akcjonariusza Grupy PBG i Prezesa RAFAKO ś.p. Jerzego Wiśniewskiego, nie odwołujemy żadnej z zaplanowanych imprez przez szacunek dla jego pamięci. Kochał sport, aktywnie go uprawiał i wspierał, dlatego właśnie przez jego pamięć imprezy sportowe z RAFAKO odbywają się tak, jak je zaplanowano. Jego wolą z pewnością byłoby, aby ludzie cieszyli się, spotykali się i uprawiali sport dla zdrowia – powiedział Jacek Balcer, Dyrektor ds. komunikacji Grupy PBG. W tym roku imprezę wsparli: Fundacja RAFAKO, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu, Castorama, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Empol, Browar Racibórz, Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Bruki Trawiński oraz Akademia Fitness.

Wydarzenia towarzyszące

Półmaratonowi, jak co roku, towarzyszą dodatkowe wydarzenia, w tym piknik rodzinny, który rozpoczął się już w sobotę, 31.08. popołudniu w miasteczku biegowym, dalsza część odbyła się w dniu biegu 1.09. Wzorem lat ubiegłych na zawodników na czekało wiele atrakcji, w tym także dla dzieci. W ramach Fitnessu dla Zdrowia, organizowanego przez Akademię Fitness odbyły się zajęcia fitness, można było posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu lokalnych artystów, zobaczyć występ mażoretek oraz crossfitu. Ponadto można było spróbować lodów rzemieślniczych, domowych wypieków, pysznej kawy oraz zdrowych bakalii. Tradycyjnie Raciborski Zakład Wodociągów i Kanalizacji zadbał, aby nikt z bawiących się osób nie był spragniony. Zajęciom sportowym na świeżym powietrzu towarzyszył akcent charytatywny – można było wziąć udział w 2 dodatkowych akcjach – Akcja dla Moniki oraz Bieg po Nowe Życie.

/materiał prasowy/

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia – Rafako Półmaraton Racibórz: Zmęczenie i radość na mecie [ZDJĘCIA]

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here