Monika Kołodziej opowiada, jak powstał projekt mszańskiego zegara

Makieta przedstawiająca zegar Fot. archiwum prywatne Moniki Kołodziej | Zegar w Mszanie Fot. UG Mszana

W centrum Mszany stanął zegar, który nawiązuje do górniczej przeszłości gminy. O procesie jego powstawania opowiada autorka projektu Monika Kołodziej. 

Zegar, który stanął w centrum miejscowości, swoją formą przypomina szyb górniczy. To nawiązanie do historii Mszany, o której nie wszyscy pamiętają. Kopalnia 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim została wybudowana jako KWK „Mszana” i leżała w granicach administracyjnych gminy. Później ta część Wilchw została przyłączona do Wodzisławia Śląskiego, a nazwę kopalni zmieniono na „1 Maja”. Konstrukcja zegara wraca więc do dawnej, górniczej historii Mszany.

- reklama -

Pomysł

Autorką projektu jest Monika Kołodziej, nauczycielka w wodzisławskim Liceum Plastycznym, która wcześniej zaprojektowała już pomnik z okazji 100-lecia niepodległości Polski w mszańskim parku.

Na początku nie byłam pewna, czy podejmę się tego zadania. Spotkałam się ze zleceniodawcą, który przedstawił mi pomysł całego zespołu. Zegar miał powstać w ramach projektu „Udostępnienie Odry i Olzy”. Miał też nawiązywać do regionu i historii Mszany. Kopalnia 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim była budowana jako KWK „Mszana” i leżała w granicach administracyjnych Mszany. W Urzędzie Gminy zachowały się jeszcze oryginalne mapy oraz Generalny Projekt Wstępny Kopalni „Mszana”. Dostałam zdjęcia i wszystkie wytyczne – wspomina autorka projektu, Monika Kołodziej.

Zegar Mszana
Pierwsze szkice na papierze Fot. archiwum prywatne Moniki Kołodziej

Moim zadaniem było opracowanie projektu zegara inspirowanego szybem kopalnianym. Pracowałam nad tym projektem około miesiąca. Zadanie nie było łatwe, początkowo szukałam rozwiązania, szkicując na kartce, ale dopiero kiedy zaczęłam wycinać z papieru elementy i je składać, przestawiać i budować, zrodziła się właściwa forma. Projekt był wyzwaniem logistycznym, trzeba było połączyć wizje klienta z moją wizją, z historią oraz formą – tu zależało mi na prostocie. Ważne było też zachowanie charakterystycznej konstrukcji szybu „1 Maja”. Pomyślałam, że najlepszym materiałem, jaki wykorzystamy w realizacji tego projektu, będzie metalowa konstrukcja i szkło – mówi autorka projektu. Co było największym wyzwaniem? – Najtrudniejszą decyzją było przedstawienie tarczy zegara, bo przecież priorytetem jest jego funkcjonalność i czytelność – odpowiada Monika Kołodziej. – Wskazówki zegara są przedstawione na mlecznej szybie, tak, by nikt nie miał wątpliwości, która jest godzina. Dodatkowo zegar jest podświetlony i posiada jeszcze jeden ciekawy element – ruchoma „szola”. Najważniejsza dla mnie w projekcie była funkcjonalność zegara w ciekawej syntetycznej formie nawiązującej do kopalni – wyjaśnia.

Co o pomyśle sądzi sama autorka? – Osobiście uważam, że takie projekty, które promują regionalizm, uczą historii i tradycji, mają sens i są bardzo potrzebne. W naszym regionie jest wiele takich instalacji, a najwięcej na rondach Rybnika – mówi. Jak zareagowała na efekt końcowy? – Zanim zegar został wykonany przez zegarmistrza, zdążyłam zapomnieć o projekcie i kiedy zobaczyłam realizację, to zdumiałam. Zegar wygląda świetnie, jest dokładnie tak, jak go sobie wszyscy wyobrażaliśmy. Gratuluję wykonawcy – kończy Monika Kołodziej.

Zegar Mszana
– Zadanie nie było łatwe, początkowo szukałam rozwiązania, szkicując na kartce, ale dopiero kiedy zaczęłam wycinać z papieru elementy i je składać, przestawiać i budować, zrodziła się właściwa forma – przyznaje Monika Kołodziej. Fot. archiwum prywatne Moniki Kołodziej

Realizacja

Za wykonanie zegara odpowiedzialna była firma Edwarda Rducha z Połomi. – Z niecodziennymi projektami, a ten do nich należał, jest tak, że trzeba przy nich stosować indywidualne rozwiązania. Na pewno niełatwo robi się coś na terenie własnej gminy, ale cieszę się, że nam się udało – powiedział Edward Rduch, który jako zegarmistrz realizuje zlecenia m.in. na Ukrainie czy w Boliwii.

Zegar Mszana
Wolnostojący zegar stanął przed budynkiem Urzędu Gminy w Mszanie. Fot. UG Mszana

/c/

Zobacz także: Wielki zegar stanął w centrum Mszany [ZDJĘCIA]

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here