Filary Ziemi Raciborskiej rozdane [ZDJĘCIA]

Za wybitne osiągnięcia przedsiębiorstw, instytucji oraz osób fizycznych zasłużonych dla szeroko rozumianego rozwoju społecznego i gospodarczego wręczono Filary w czterech kategoriach.

8 listopada w Hotelu Racibor miała miejsce VII Międzynarodowa Gala Nagrody Filar Ziemi Raciborskiej (to dziesiąta edycja licząc początki historii konkursu, zaś siódma w formule międzynarodowej), której organizatorem jest Raciborska Izba Gospodarcza wspólnie z Miastem Racibórz, Powiatem Raciborskim, Cechem Rzemiosł Różnych w Raciborzu i Izbą Gospodarczą w Opawie.

- reklama -

Celem Kapituły Konkursu jest uhonorowanie wybitnych osiągnięć przedsiębiorstw, instytucji oraz osób fizycznych zasłużonych dla szeroko rozumianego rozwoju społecznego i gospodarczego w czterech kategoriach. Nagroda wręczana jest w formie statuetki, która przedstawia filar, gałązkę liścia laurowego i raciborską basztę.

Maciej Doniec – wieloletni prezes Spółdzielni Krawieckiej Jedność w Pietrowicach Wielkich

W kategorii „Firmy” statuetką została uhonorowana Krawiecka Jedność Sp. z o.o. Odebrał ją Maciej Doniec, były prezes Spółdzielni Jedność i doradca zarządu firmy Krawiecka Jedność. Statuetka Filara była nie tylko uhonorowaniem pracy spółdzielni, która nieprzerwanie działała od 1946 roku ale zbiegła się też ze zmianą formy gospodarczej i własnościowej. Jak mówił Maciej Doniec, zmiany na rynku, coraz silniejsza konkurencja i potrzeba konsolidacji firm spowodowała potrzebę przekształcenia spółdzielni do spółki kapitałowej. Dziś takie formy działalności mogą rozwijać się i zdobywać nowe rynki. Wspólną decyzję podjęliśmy wraz z naszym głównym dotychczasowym odbiorcą, który został stuprocentowym udziałowcem spółki. Marka Jedność nie znika, po przekształceniu „Jedność” pozostaje w nazwie firmy, która będzie kontynuowała dotychczasową działalność. – Nie zmienia się też nazwisko prezesa, gdyż to mój syn na tym stanowisku będzie kierował przedsiębiorstwem – dodał Maciej Doniec.

Nagrodzono również firmę Ekoland Mariola Studnic działająca od 20 maja 1993 r. Jej podstawą było odbieranie odpadów od mieszkańców gminy Krzyżanowice. W miarę upływu czasu firma rozszerzyła zakres usług, co niosło za sobą zakup maszyn i sprzętu oraz zatrudnienie kolejnych pracowników, a także rozszerzenie działalności o gminy ościenne. Oprócz odpadów komunalnych rozpoczęto również zbiórkę odpadów zbieranych selektywnie. Firma zdecydowała się na uczestnictwo w ogólnopolskich konkursach ekologicznych, gdzie zdobywała nagrody. W 1995 r. działalność firmy została poszerzona o usługi budowlane i transport towarów masowych – krajowy i zagraniczny. Obecnie firma Ekoland dysponuje taborem, który spełnia najnowsze normy emisji spalin Euro IV-VI. W ramach usług budowlanych wykonuje głównie roboty ziemne oraz remonty i budowę dróg od podstaw na terenie całego województwa śląskiego. Jako główny wykonawca sfinalizowali kilkadziesiąt kilometrów dróg i ścieżek rowerowych, a także parkingi i place manewrowe. Firma posiada też ogólnodostępną myjnię samoobsługową, a także restaurację z salą na 160 osób oraz kręgielnią.

Kolejna firma, która została uhonorowana statuetką Filar Ziemi Raciborskiej, to Evegs Sp. z o.o. Spółka Evegs zalicza się do prekursorów producentów pasteryzowanej masy jajowej w Polsce. Na rynku pasteryzowanej masy jajowej jest od 1999 r., początkowo pod marką Dobropasz – Grupa Rolimpex, a od 2003 r. pod marką Evegs Sp. z o.o. Restrukturyzacja oraz kompleksowa modernizacja przeprowadzona pod nową marką ustawiła zakład w szeregu zakładów dostosowanych do nowych wymagań sanitarno-weterynaryjnych, w konsekwencji czego zakład został zatwierdzony przez Komisję Europejską do produkcji i obrotu produktami jajczarskimi na rynkach Unii Europejskiej. Produkty nie zawierają dodatków chemicznych, konserwantów lub tzw. polepszaczy.

Zygmunt Pinior wspólnie z żoną Moniką otrzymali Filar w kategorii "rzemiosło"
Zygmunt Pionior wspólnie z żoną Moniką otrzymali Filar w kategorii „rzemiosło”

W kategorii „Rzemiosło” nagrodzono firmę Pinior Zygmunt Mechanika Pojazdowa. Warsztat Mechaniki Pojazdowej Pinior Zygmunt działa na rynku od 1991 r. Firma świadczy usługi w zakresie wszelkich napraw mechanicznych samochodów osobowych i dostawczych, w szczególności koncernu VAG, jak również pozostałych marek. Specjalizuje się we wszelkiego rodzaju naprawach mechanicznych obejmujących pełen zakres mechaniki i diagnostyki samochodowej. Oprócz klientów indywidualnych obsługuje również flotę małych i dużych przedsiębiorstw. Stawia na bogate doświadczenie pracowników, rodzinną atmosferę, wysoką jakość świadczonych usług oraz zadowolenie klientów. Tradycja i lata współpracy z wieloma specjalistycznymi firmami gwarantują pełen profesjonalizm świadczonych usług. Warsztat należy do ogólnopolskiej sieci warsztatów samochodowych Q-Service. Od momentu powstania jest to firma rodzinna prowadzona przez Zygmunta Pioniora wspólnie z żoną Moniką i synem Martinem. Od samego początku jej właściciel należy do Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu, a w 2009 r. został odznaczony przez Izbę Rzemieślniczą w Katowicach Złotą Odznaką „Za Szkolenie Uczniów w Rzemiośle”. Na przestrzeni lat ponad 70 uczniów miało okazję do zdobywania doświadczenia potrzebnego w późniejszym wykonywaniu zawodu mechanika samochodowego, zdobywając również tytuły czeladników i mistrzów.

Hubert Skornia wieloletni działacz na rzecz Klubu zapaśniczego Dąb Brzeźnica
Hubert Skornia laureat Filara Ziemi Raciborskiej 2019

W kategorii społecznej uhonorowany statuetką Filar Ziemi Raciborskiej został Hubert Skornia, miłośnik zapasów, który przez kilkadziesiąt lat w Brzeźnicy rozwija i prowadzi klub Zapaśniczy „Dąb Brzeźnica”. Jako kilkunastoletni chłopiec w latach pięćdziesiątych zaczął uprawiać zapasy, wpierw dojeżdżał wraz z innymi do Unii Racibórz, jednak po kilku latach doszli do wniosku, że lepiej byłoby aby trener dojeżdżał do nich. I tak to się zaczęło, klub się rozwijał a laureat był zawodnikiem do trzydziestego roku życia, po czym został trenerem. Za jego czasów wielokrotnie zawodnicy klubu sięgali po trofea. Obecnie jest prezesem klubu i jak mówił ze sceny – sport i ten klub jest całym moim życiem, nie wyobrażam sobie innego życia, to tu przychodzę i odpoczywam, tu spędzam najlepiej czas.

Firma Lanex , członek Izby Gospodarczej w Opawie otrzymała Filar Ziemi Raciborskiej w kategorii firma zagraniczna

W kategorii „Współpraca transgraniczna” statuetką nagrodzono czeskie przedsiębiorstwo Lanex a.s. Firma Lanex określa siebie jako solidnego partnera. Slogan firmowy „You can be sure” wyraża istotę ich stosunku do klienta. Tradycja produkcji tkanin technicznych sięga w Bolaticach roku 1949. Natomiast marka Lanex a.s. rozwija się pomyślnie od początku lat 90. XX wieku. Podstawową strategią firmy jest orientacja proeksportowa oparta na specjalizacji, rozwoju, wdrażaniu nowych technologii, jakości i prężności. Lanex działa w skali ogólnoświatowej i swoje dostawy kieruje do ponad 50 krajów, przy czym dominujący udział mają rynki UE i Rosji. Udział eksportu stanowi 85% obrotu. Firma przynosi technologicznie zaawansowane produkty z różnych dziedzin włókiennictwa technicznego – od wysokowytrzymałych włókien polipropylenowych po włókna na sztuczne murawy, od lin okrętowych po liny wspinaczkowe czy ratownicze. W każdym asortymencie są zorientowani na specjalizację, rynki niszowe, szybkie dostawy na wymiar i w terminie. Dbają również o to, aby w najwyższym stopniu jakościowo, szybko i dokładnie rozwiązywać wymagania i potrzeby klientów, aby w ramach tej działalności tworzyć dostateczne źródła służące dalszemu rozwojowi spółki i realizować dane zadaniowe jej akcjonariuszy. To wszystko dzieje się w zgodzie z rozwojem pracowników i ochroną środowiska naturalnego. Lanex preferuje indywidualne podejście do klienta, zwracając szczególną uwagę na jakość, rozwój i doskonalenie produktów i podnoszenie ich wartości użytkowej. Firma chce budować i umacniać długotrwałe stosunki partnerskie z klientami, a także umacniać oblicze solidnej, respektowanej i odnoszącej sukcesy firmy, budującej swoją pozycję na światowym rynku.

Na scenie oprócz nagrodzonych pojawili się Prezes RIG Tadeusz Ekiert, Wiceprezydent Michał Fita, starosta Grzegorz Swoboda, poseł Gabriela Lenartowicz, szef Rady Nadzorczej RIG Roman Majnusz, prezes OHK Opava Lukas Pavelek, którzy wręczali statuetki. Roli konferansjera podjęła się Lucyna Siwek.

Po części oficjalnej miał miejsce występ artystyczny i bankiet.

 

Ireneusz Burek
(na podstawie opisu sylwetek oprac. przez RIG)

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj