Partnerzy z Maerkischer z rewizytą w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Partnerzy z Maerkischer z rewizytą w Raciborzu
Partnerzy z Maerkischer z rewizytą w Raciborzu

Uczestnicy odkryli Racibórz, poznali tajniki fotografii, zapoznali się z historią w miejscach pamięci w Krakowie i Auschwitz-Birkenau.

Dobiegła końca druga część projektu powiatu raciborskiego i Märkischer pt. „Wege zur Erinnerung – sind Chancen für die Zukunft”. Tym razem wspólna historia okresu II Wojny Światowej została przedstawiona w Polsce. Uczestnicy odkryli Racibórz, poznali tajniki fotografii, zapoznali się z historią w miejscach pamięci w Krakowie i Auschwitz-Birkenau. Był też czas na refleksję i integrację. Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

- reklama -

W dniach 23-27 listopada do Raciborza przyjechała grupa z partnerskiego powiatu Märkischer: Amy-Marie, Johanna, Isabel i Antonie oraz nauczyciel Thomas Miebach (Zeppelin-Gymnasium w Lüdenscheid), przedstawiciele starostwa w Lüdenscheid: Mathis Schneider (biuro prasowe) i Holger Schroer (współpraca zagraniczna), razem z Julią, Emilią, Bartkiem i Wiktorem oraz Sybillą Weledą-Krężlewską (Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu), Anitą Pendziałek (Radio Mittendrin) i Karoliną Kunicką (Starostwo w Raciborzu) realizowali pięciodniowy intensywny program wizyty.

Podczas pierwszego dnia pobytu uczestnicy, po przywitaniu i przedstawieniu programu pobytu, rozpoczęli warsztaty fotograficzne w ZSO Nr 1 w Raciborzu. W tajniki sztuki fotografowania, pracy z aparatem i tworzenia slajdowisk wprowadziły ich Anita Pendziałek i Gabriela Habrom-Rokosz. Młodzież na przykładzie m.in. pracy dyplomowej absolwentki raciborskiego Liceum Plastycznego zobaczyła, z jak ważną i trudną misją rozpocznie odkrywanie tragicznych wydarzeń z przeszłości. Od tej pory z telefonami komórkowymi w dłoniach uczestnicy starali się uchwycić ważne z ich punktu widzenia ślady wspólnej historii. W drugiej części dnia było odkrywanie polsko-niemieckich relacji odciśniętych na Raciborszczyźnie; była wizyta w Archiwum w Raciborzu, na cmentarzu ewangelickim i dawnym cmentarzu żydowskim oraz na wystawach w Zamku Piastowskim.

Drugi dzień projektu rozpoczął się wizytą w Fabryce „Emalia” Oskara Schindlera w Krakowie. Miejsce to było tłem do przedstawienia losów Polski, Krakowa i jego mieszkańców tuż przed i w czasie II wojny światowej. Następnie uczestnicy udali się na teren dawnego getta i do dzielnicy żydowskiej – Kazimierz. Po intensywnym dniu był czas na popołudniowy spacer po Krakowie.

Kolejnego ranka przyszedł czas na najtrudniejszy punkt programu – wizytę w Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau. Po emocjonalnym dniu, ogromie traumatycznych informacji, obrazów i wrażeń grupa spędziła popołudnie w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, uczestnicząc w warsztatach podsumowujących wizytę. Wieczorem z uczestnikami projektu spotkał się starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

Dzień numer 4 to intensywna praca nad slajdowiskami. Pod okiem dr Habrom-Rokosz omówiono wykonane ujęcia, dokonano ich analizy i obróbki. Powstały prezentacje ilustrujące emocje, wspomnienia i poznane historie. Podczas pobytu w szkole odbyła się też lekcja na temat podobieństw i różnic kulturowych pomiędzy Polską a Niemcami. W przerwie grupa odwiedziła Redakcję Polsko-Niemieckiego Radia Mittendrin, gdzie m.in. zjadła typowy śląski obiad. Dalsza praca przy prezentacjach trwała do późnego popołudnia. Zwieńczeniem całego dnia była wspólna kolacja, gra w kręgle i bilard.

Ostatniego dnia realizacji projektu przed młodzieżą raciborskiego „Kasprowicza” odbyła się prezentacja efektów projektu. Slajdowiska z wyjątkowymi zdjęciami zostały opatrzone komentarzem autorów oraz specjalnie dobranymi na tę okoliczność cytatami. Dodatkowo odbyły się zajęcia praktyczne z wykonywania zdjęć techniką otworkową. Następnie przyszła pora na ewaluację projektu wśród samych uczestników spotkania. Ostatnim punktem programu była wspólna kolacja. Tuż po niej i pożegnaniu grupa z Lüdenscheid wyruszyła w drogę do domu.

Po zakończeniu realizacji obu części projektu, po wspólnie spędzonych 10 dniach i przepracowaniu wspólnych historycznych relacji został film, liczne fotografie i wiele wspomnień, które już tworzą wspólną przyszłość.

fot. Starostwo Powiatowe
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj