Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu każdego szpitala

szpital
Zdjęcie poglądowe Fot. Pixabay

4 kwietnia NFZ zadeklarował, że pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje właśnie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Taką możliwość wprowadziła podpisana 4 kwietnia nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

- reklama -

Nowe przepisy przewidują, że NFZ rozliczy wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą. Testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów (np. w szpitalu jednoimiennym) i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem.

– To fundamentalna zmiana – zapowiada Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w naszym kraju – wyjaśnia szef NFZ.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie potwierdzono zakażenia koronawirusem w wodzisławskim szpitalu. W efekcie wirusem zaraziło się kilkadziesiąt osób, są to zarówno pacjenci, jak i personel medyczny. Więcej: 45 zakażonych osób w wodzisławskim szpitalu. Wstrzymano przyjęcia

/źródł: NFZ oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj