Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca poinformował, że przedszkola i żłobki w mieście nie zostaną otwarte 6 maja. – Przymierzamy się do awaryjnego otwarcia placówek opiekuńczych w trybie awaryjnym nie wcześniej niż 18 maja – czytamy w komunikacie prezydenta.
Decyzję o dalszym zamknięciu placówek podjęło już miasto Jastrzębie-Zdrój. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy zapowiedział dążenie do otwarcia placówek. Więcej o tym tutaj: Przedszkola w Jastrzębiu-Zdroju pozostają zamknięte. Co z Raciborzem i Wodzisławiem Śląskim?
Teraz o decyzji poinformował wodzisławski magistrat. Oświadczenie prezydenta M. Kiecy poniżej.
Szanowni Mieszkańcy, Rodzice maluchów,
patrząc przede wszystkim na bezpieczeństwo Waszych dzieci, bezpieczeństwo Wasze oraz pracowników przedszkoli i żłobka, Waszych i ich rodzin, mając również na uwadze Wasze potrzeby i troski, przymierzamy się do awaryjnego otwarcia placówek opiekuńczych w trybie AWARYJNYM nie wcześniej niż 18 maja.
W przyszłym tygodniu przedszkola nie ruszą. W ciągu najbliższych dni będziemy pracować i solidnie śledzić sytuację w mieście i regionie. Dziś pewnej decyzji podjąć nie możemy. O wszystkim dowiecie się Państwo do końca przyszłego tygodnia – śledźcie nasze komunikaty.
TRYB AWARYJNY oznacza zapewnienie opieki tylko najbardziej potrzebującym dzieciom. Nie ma i nie może być mowy o pracy przedszkoli w trybie, jaki znamy sprzed epidemii. Jeśli to będzie możliwe, opiekę będziemy się starali zabezpieczyć w pierwszej kolejności dla dzieci rodziców pracujących w służbie zdrowia, służbach porządkowych.
Szczegółowo analizujemy wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej w związku z decyzją administracji rządowej o możliwości otwarcia przedszkoli oraz instytucji kultury od połowy przyszłego tygodnia.
Zanim uruchomimy jakąkolwiek placówkę, musimy zasięgnąć opinii służb epidemiologicznych, nadzoru pedagogicznego oraz lekarzy – w tym naszego Sanepidu i szpitala, a także zapytać Was, rodziców, i nauczycieli o wiele szczegółów.
Co ważne, musimy rozeznać sytuację, ilu rodziców i opiekunów gotowych będzie posłać swoje pociechy do przedszkola i jak ewentualnie będzie to wpływało na warunki bezpieczeństwa i higieny w placówkach. Dlatego też wychowawcy będą się z Wami kontaktować w tej sprawie w przyszłym tygodniu.
Czekamy na publikację przepisów prawnych, a także szczegółową ocenę stopnia przygotowania naszych placówek do uruchomienia w trybie awaryjnym.
Czasu jest mało, a przygotowań sporo. Przede wszystkim placówki muszą zostać odpowiednio przygotowane – ponownie zdezynfekowane i poddane ozonowaniu, niektóre zabawki muszą być usunięte, a magazyny żywności muszą być uzupełnione. Będziemy musieli przygotować podział opieki na grupy w taki sposób, aby zapewnić najlepsze warunki bezpieczeństwa dzieciom i nauczycielom, a także Wam.
Nie jesteśmy w stanie z pełną odpowiedzialnością wznowić zajęć w przedszkolach wcześniej. Czas jest nam nie tylko niezbędny, by przygotować placówki dla Waszych dzieci, ale by zapewnić jak największe prawdopodobieństwo, że będą one tam całkowicie bezpiecznie. Proszę Was o wyrozumiałość.
Mieczysław Kieca
Prezydent Miasta
Wodzisławia Śląskiego
/źródło: UM Wodzisław Śląski oprac. c/
To jak przedszkola nie ruszą to może pora zastanowić się jak wykorzystać etaty? Ile miesięcy dacie radę płacić pensje bez pracy?
Może pora zastosować pracowników z ławki do innych prac? Choćby przekierować tą dość sporą gr. do:
– mierzenia temperatury
– odsyłania wagarowiczów do domu
– dezynfekcji chodników ulic i instytucji
– rewitalizacji zieleni miejskiej
– inwentaryzacji infrastruktury miejskiej (lista lamp do naprawy, drogi do remontu, chodniki)
Cokolwiek co się przyda podatnikom składającym się na postojowe.
We wszystkich czynnościach można zastosować bezpieczną odległość.