Mieczysław Kieca: „W przyszłym tygodniu przedszkola nie ruszą”

Mieczysław Kieca
Zdjęcie archiwalne

Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca poinformował, że przedszkola i żłobki w mieście nie zostaną otwarte 6 maja. – Przymierzamy się do awaryjnego otwarcia placówek opiekuńczych w trybie awaryjnym nie wcześniej niż 18 maja – czytamy w komunikacie prezydenta.

Decyzję o dalszym zamknięciu placówek podjęło już miasto Jastrzębie-Zdrój. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy zapowiedział dążenie do otwarcia placówek. Więcej o tym tutaj: Przedszkola w Jastrzębiu-Zdroju pozostają zamknięte. Co z Raciborzem i Wodzisławiem Śląskim?

- reklama -

Teraz o decyzji poinformował wodzisławski magistrat. Oświadczenie prezydenta M. Kiecy poniżej.

Szanowni Mieszkańcy, Rodzice maluchów,

patrząc przede wszystkim na bezpieczeństwo Waszych dzieci, bezpieczeństwo Wasze oraz pracowników przedszkoli i żłobka, Waszych i ich rodzin, mając również na uwadze Wasze potrzeby i troski, przymierzamy się do awaryjnego otwarcia placówek opiekuńczych w trybie AWARYJNYM nie wcześniej niż 18 maja.

W przyszłym tygodniu przedszkola nie ruszą. W ciągu najbliższych dni będziemy pracować i solidnie śledzić sytuację w mieście i regionie. Dziś pewnej decyzji podjąć nie możemy. O wszystkim dowiecie się Państwo do końca przyszłego tygodnia – śledźcie nasze komunikaty.

TRYB AWARYJNY oznacza zapewnienie opieki tylko najbardziej potrzebującym dzieciom. Nie ma i nie może być mowy o pracy przedszkoli w trybie, jaki znamy sprzed epidemii. Jeśli to będzie możliwe, opiekę będziemy się starali zabezpieczyć w pierwszej kolejności dla dzieci rodziców pracujących w służbie zdrowia, służbach porządkowych.

Szczegółowo analizujemy wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej w związku z decyzją administracji rządowej o możliwości otwarcia przedszkoli oraz instytucji kultury od połowy przyszłego tygodnia.

Zanim uruchomimy jakąkolwiek placówkę, musimy zasięgnąć opinii służb epidemiologicznych, nadzoru pedagogicznego oraz lekarzy – w tym naszego Sanepidu i szpitala, a także zapytać Was, rodziców, i nauczycieli o wiele szczegółów.

Co ważne, musimy rozeznać sytuację, ilu rodziców i opiekunów gotowych będzie posłać swoje pociechy do przedszkola i jak ewentualnie będzie to wpływało na warunki bezpieczeństwa i higieny w placówkach. Dlatego też wychowawcy będą się z Wami kontaktować w tej sprawie w przyszłym tygodniu.

Czekamy na publikację przepisów prawnych, a także szczegółową ocenę stopnia przygotowania naszych placówek do uruchomienia w trybie awaryjnym.

Czasu jest mało, a przygotowań sporo. Przede wszystkim placówki muszą zostać odpowiednio przygotowane – ponownie zdezynfekowane i poddane ozonowaniu, niektóre zabawki muszą być usunięte, a magazyny żywności muszą być uzupełnione. Będziemy musieli przygotować podział opieki na grupy w taki sposób, aby zapewnić najlepsze warunki bezpieczeństwa dzieciom i nauczycielom, a także Wam.

Nie jesteśmy w stanie z pełną odpowiedzialnością wznowić zajęć w przedszkolach wcześniej. Czas jest nam nie tylko niezbędny, by przygotować placówki dla Waszych dzieci, ale by zapewnić jak największe prawdopodobieństwo, że będą one tam całkowicie bezpiecznie. Proszę Was o wyrozumiałość.

Mieczysław Kieca
Prezydent Miasta
Wodzisławia Śląskiego

/źródło: UM Wodzisław Śląski oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

 1. To jak przedszkola nie ruszą to może pora zastanowić się jak wykorzystać etaty? Ile miesięcy dacie radę płacić pensje bez pracy?

  Może pora zastosować pracowników z ławki do innych prac? Choćby przekierować tą dość sporą gr. do:
  – mierzenia temperatury
  – odsyłania wagarowiczów do domu
  – dezynfekcji chodników ulic i instytucji
  – rewitalizacji zieleni miejskiej
  – inwentaryzacji infrastruktury miejskiej (lista lamp do naprawy, drogi do remontu, chodniki)
  Cokolwiek co się przyda podatnikom składającym się na postojowe.

  We wszystkich czynnościach można zastosować bezpieczną odległość.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj