Największy spadek polskiej gospodarki od 22 lat

gospodarka
Fot. mindandi/freepik.com

Dane GUS są najgorsze dla Polski od 1998 r, czyli od kryzysu we wschodniej Azji i kryzysu rosyjskiego, jeśli chodzi o zmianę kdk.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, polski PKB spadł w pierwszym kwartale o 0,5% w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku i wzrósł o 1,9% w zestawieniu z pierwszym kwartałem 2019 r. Ekonomiści oczekiwali odpowiednio spadku o 1,2% kartał do kwartału i wzrostu o 1,3% rok do roku.

- reklama -

Dane GUS są najgorsze dla Polski od 1998 r, czyli od kryzysu we wschodniej Azji i kryzysu rosyjskiego, jeśli chodzi o zmianę kdk. Wtedy PKB spadł o 1,5% w drugim kwartale 1998 r. Jeśli chodzi o zmianę roczną, są to najgorsze dane od trzeciego kwartału 2013 r., gdy wzrost wynosił 1,2% rdr.

– Prezentowany szybki szacunek PKB za I kwartał 2020 r. uwzględnia pierwsze efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom epidemii – informuje GUS.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że cieszy się z piątkowych danych GUS o wzroście PKB w pierwszym kwartale tego roku. Wyjaśnił, że konsensus rynkowy mówił o wzroście w wysokości 1,4%, a GUS pokazał wzrost o 1,9%

Czytaj więcej na portalu PLUSYdlaBIZNESU: Największy spadek polskiej gospodarki od 22 lat

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj