Tarcza antykryzysowa 4.0 uchwalona. Co się zmieniło?

ZUS postojowe
Fot. Freepik

Sejm uchwalił tzw. Tarczę antykryzysową 4.0, która wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji w związku pandemią, a także wydłuża do 28 czerwca br. okres, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Jakie formy pomocy dla przedsiębiorców zakłada kolejna tarcza? Pozwala ona starostom udzielić jednorazowej pożyczki do 5 tys. zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub statutowej organizacji pozarządowej w myśl przepisów art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Chodzi m.in. o związki wyznaniowe, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego czy spółdzielnie socjalne.

- reklama -

Ustawa reguluje kwestię wakacji kredytowych – można będzie zawiesić spłatę kredytu maksymalnie do trzech miesięcy. Będzie to dotyczyć także osób, które straciły pracę lub główne źródło dochodu po 13 marca br.

Kolejna sprawa to zapewnienie finansowania internetowej platformy aukcyjnej, która jest związana z handlem OZE, a także umożliwienie w związku z COVID-19 funkcjonowanie organów Polskiej Akademii Nauk za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza również dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z pandemią. Chodzi o pożyczki udzielane przez banki na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom. Umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do 31 grudnia tego roku. Na dopłaty ma być przeznaczone ok. 570 mln zł.

Nowa tarcza zakłada też złagodzenie reguły finansowej. Ustawa stanowi m.in. że samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze z tzw. funduszu korkowego na przeciwdziałanie COVID-19 oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych. Pozwoli ona również wcześniej przekazać gminom raty w części oświatowej.

Ustawa przewiduje, że bogate samorządy nie będą musiały wpłacać rat za janosikowe w czerwcu i w lipcu. Janosikowe za te miesiące będzie musiało jednak zostać uregulowane w równych ratach od sierpnia do grudnia br. wraz z ratami należnymi za te miesiące.

/źródło: Business Insider oprac. red/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj