Nowe zasady kwarantanny. Ministerstwo Zdrowia zmieniło wytyczne

Koronawirus
Zdjęcie poglądowe

Kwarantanna potrwa do 24h od wprowadzenia ujemnego wyniku testu na obecność SARS-COV-2 do systemu. Nie może jednak skończyć się wcześniej niż siódmego dnia po narażeniu na zakażenie COVID-19.

Znowelizowano rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych, które wiążą się z obowiązkiem hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Tym samym doprecyzowano czas trwania obowiązkowej kwarantanny w przypadku osób zakażonych koronawirusem.

- reklama -

W projekcie rozporządzenia wprowadza się zmianę, zgodnie z którą okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) będzie trwał do 24 godzin od czasu wprowadzenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego (…) ujemnego wyniku testu diagnostycznego (…)uzyskanego z materiału klinicznego pobranego od osoby poddanej kwarantannie nie wcześniej niż 7. dnia, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia lub styczności – czytamy w dokumencie.

Kwarantanna może zakończyć się też po 14 dniach „licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności, w przypadkach gdy badanie, o którym mowa wyżej, nie zostanie wykonane – czytamy w dalszej treści. Rozporządzenie wchodzi w życie 2 lipca 2020 r.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here