Rewitalizacja ruin zamku w Tworkowie. Zobacz, jak przebiegała [WIDEO]

Rewitalizacja ruin zamku wraz z udostępnieniem wieży i wozowni

Gmina Krzyżanowice podjęła dzieło odbudowy neorenesansowego zabytku. Efekt tych prac można już podziwiać.

10 lipca po poważnych pracach rewitalizacyjnych udostępniono wieżę widokową wraz z ruinami zamku w Tworkowie. Podczas oficjalnego otwarcia odbył się koncert Orkiestry Dętej Gminy Krzyżanowice pod przewodnictwem Krzysztofa Fulneczka z udziałem solistów – Natalii Tul i Kamila Klimek. Na zaroszenie wójta Grzegorza Utrackiego przybył m.in. minister środowiska Michał Woś, wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża, przedstawiciele gmin partnerskich gminy Krzyżanowice, jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń, jak również wszystkie osoby zaangażowane w dzieło ratowania i zabezpieczenia ruin przed jej dalszą degradacją. Po zachodzie słońca i uroczystym otwarciu wieży widokowej, wszystkim gościom zaprezentowano iluminację świetlną ruin.

- reklama -

Następnego dnia odbyła się druga część otwarcia, na której zjawił się starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Podczas drugiego dnia można było zobaczyć film z prac rewitalizacyjnych czy dostać pamiątkową pocztówkę z pieczątką na której znajduje się wieża widokowa, magnes czy inne gminne gadżety.

Zamek w całości nie doczekał do naszych czasów. W okresie dwudziestolecia międzywojennego obiekt został strawiony przez pożar, a następnie zniszczony podczas działań wojennych z 1945 roku, ślady których dalej noszą zamkowe mury. Dzieło odbudowy neorenesansowego zabytku podjęła dopiero gmina Krzyżanowice, która sukcesywnie prowadziła prace zabezpieczającego ruin przed dalszą erozją. Efekt tych prac można już teraz podziwiać

Wieża widokowa wraz z ruinami zamku dostępna jest każdego dnia w godz. od 10:00 do 19:00.

fot. UG Krzyżanowice
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj