Kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Rybnik i Wodzisław Śl. w czerwonej strefie

koronawirus
Fot. freepik.com

W 19 powiatach, gdzie jest najwięcej przypadków zakażeń, wprowadzone zostaną od soboty dodatkowe obostrzenia.

Kolejny rekord zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – 726 przypadków – odnotowano w ostatniej dobie w Polsce. Najwięcej dotyczy województw: śląskiego – 137, małopolskiego – 118 i mazowieckiego – 107.

- reklama -

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił dziś, 6 sierpnia, że w 19 powiatach, gdzie jest najwięcej przypadków zakażeń, wprowadzone zostają dodatkowe obostrzenia. Resort zdrowia podzielił kraj na trzy strefy: zieloną – bez zmian, żółtą – z drobnymi zmianami oraz czerwoną – z największymi restrykcjami. W czerwonych strefach znalazły się powiat wodzisławski i rybnicki oraz Rybnik, a także powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska. Wśród stref żółtych znalazły się Jastrzębie-Zdrój i Żory oraz powiaty: wieruszowski, jarosławski, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl.

Rozporządzenie wejdzie w życie od soboty. W „czerwonych” powiatach obowiązywać będzie zakaz organizacji targów i wydarzeń kulturalnych, wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału kibiców, zamknięte będą siłownie, kina i sanatoria. Wróci także obowiązek noszenia maseczek na ulicach. W komunikacji zbiorowej będzie mogło być zajętych tylko 50% miejsc siedzących. Uroczystości rodzinne zostaną ograniczone do 50 osób, wprowadzony zostanie rejestr wydarzeń. W lokalach gastronomicznych będzie przypadać 1 osoba na każde 4 m². Podobna zmiana dotnie również kościołów – 1 osoba na 4 m² przestrzeni. Cały czas istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa w świątyniach, z obowiązku zwolnieni są tylko sprawujący kult – czyli np. księża.

W strefach żółtych spora część imprez będzie możliwa, ale przy znacznym ograniczeniu liczby widzów. Targi i konferencje będą organizowane z ograniczeniem 1 osoby na 4 m². Imprezy sportowe będą ograniczone do 25% liczby miejsc na stadionach i w halach, a wydarzenia kulturalne – do 25% pojemności miejsc, w których są organizowane lub 100 osób, jeżeli wydarzenie jest na wolnym powietrzu. Uroczystości rodzinne zostaną ograniczone do 100 osób.

W obu strefach nie będzie za to zmian w działalności hotelarskiej ani limitów w sklepach, salonach kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyraził nadzieję, iż po „zamknięciu” ognisk sytuacja będzie lepsza. Stwierdził, że na razie nie planuje się zamykania granic w Polsce ani wprowadzania kwarantanny dla osób wracających z zagranicy. – Natomiast liczba chorych za granicą wzrasta, więc będziemy sytuację analizować na bieżąco. Rozważamy wprowadzenie przeprowadzania testów tym, którzy wracają z zagranicy – powiedział minister zdrowia.

– Maksymalnie wymazujemy i badamy osoby z ognisk, m.in. z kopalni i zakładów pracy. W związku z tym, że planujemy dziennie badać po 1-2 tys. pracowników dużych zakładów w najbliższych dniach, w weekend i po weekendzie, nadal należy się spodziewać liczb wykrytych zakażeń koronawirusem w granicach 500-700 – podkreślił Łukasz Szumowski.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 6 324 (było 6 103)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 253 (248)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 773 (1 707)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 233 085
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 108 660
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 17 229 (17 092)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 14 582 (14 402)
– liczba zgonów – 403 (398)

W szpitalu w Raciborzu zmarli: 84–letnia kobieta i 68–letni mężczyzna z powiatu rybnickiego oraz 91–letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego. W szpitalu w Gliwicach zmarł 70–letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego, w szpitalu w Tychach zmarł 83-letni mężczyzna z Bielska-Białej.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj