Rafako: Synchronizacja bloku 910 MW z siecią

RAFAKO
Rafako

Budowany w Jaworznie blok będzie miał moc 910 MW i będzie najnowocześniejszą jednostką tego typu w polskiej energetyce.

Blok 910 MM w Jaworznie, budowany przez E003B7 sp. z o.o., rozpoczął produkcję energii elektrycznej. Blok przeszedł właśnie pomyślnie synchronizację z siecią energetyczną i po przeprowadzeniu synchronizacji produkował 19 i 20 sierpnia w godzinach nocnych energię elektryczną na poziomie ok. 400 MW. Synchronizacja to kolejny milowy krok na drodze do przekazania do eksploatacji bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno, zrealizowany na miesiąc przed założonym terminem.

- reklama -

– Spółka E003B7 Sp. z o.o. z powodzeniem kontynuuje prace rozruchowe po usunięciu awarii palników z lutego tego roku i utrzymuje ponad miesięczne wyprzedzenie w stosunku do Ramowego Harmonogramu Realizacji Kontraktu ustalonego z Nowe Jaworzno Grupa Tauron Sp. z o.o., w ramach podpisanego Aneksu nr 8 – powiedział Radosław Domagalski Łabędzki, Prezes Zarządu E003B7 sp. z o.o. i wiceprezes zarządu Rafako S.A., dodając, że blok jest niezmiernie ważnym elementem zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego i spółka chce jak najszybciej oddać go do użytku.

Po uruchomieniu zespołów młynowych oraz rozpaleniu w ubiegłym miesiącu palników węglowych, na budowie kontynuowany jest rozruch kolejnych urządzeń i instalacji bloku. Równocześnie prowadzone są prace optymalizacyjne i pomiarowe dotyczące układu podawania paliwa, tj. mieszanki pyłu węglowego i powietrza. W trakcie tych prac kocioł pracował na tzw. obejściu turbiny co pozwoliło na oczyszczenie układu parowego i przygotowanie wymaganych parametrów pary umożliwiających jej podanie na turbinę.

– Teraz będziemy koncentrować się na pracach optymalizacyjnych i regulacyjnych poszczególnych układów, aby osiągnąć moc nominalną bloku 910MW oraz przygotujemy blok do rozpoczęcia Ruchu Próbnego, który potwierdzi spełnienie przez blok wymagań określonych w kontrakcie dotyczących założeń technologicznych, bezpieczeństwa pracy jak również wymagań Operatora Systemu Przesyłowego Bloku. Pozytywne zakończenie Ruchu Próbnego jest warunkiem przekazania bloku do eksploatacji – poinformował Łukasz Hołubowski, wiceprezes E003B7 sp. z o.o., podkreślając, że prace trwają nieprzerwanie mimo trudnych warunków epidemiologicznych, a spółka dokłada wszelkich starań aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo. Dodał też, że prace postępują przed terminem dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników spółki i podwykonawców, a budowa jest zaawansowana w ponad 99%.

Budowany w Jaworznie blok będzie miał moc 910 MW i będzie najnowocześniejszą jednostką tego typu w polskiej energetyce. Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska będą spełniać najbardziej rygorystyczne normy ochrony środowiska naturalnego, a sam blok będzie ważnym elementem przyszłego rynku mocy w Polsce.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. A to jest Tyle co 3000 wiatraków. Kazdy trzeba przetransportować po drogach, doprowadzić do niego linię energetyczna, nadzorować.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj