Prezydent Kieca o obawach dotyczących dalszego finansowania wymazobusów

Fot. FB/Firemed

Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca obawia się, że miasto nie będzie miało możliwości w dalszym ciągu w całości opłacać usługi pobierania wymazów. W tej sprawie włodarz napisał list do wojewody Jarosława Wieczorka, prosząc o wsparcie i skoordynowanie działań.

Miasto Wodzisław Śląski w kwietniu podpisało z firmą zewnętrzną umowę na realizację usługi w zakresie pobierania materiału biologicznego w formie wymazów od osób z podejrzeniem koronawirusa. Zdaniem prezydenta Kieca to bardzo przyspieszyło testowanie lokalnej społeczności w pierwszym etapie pandemii. – Pragnę zaznaczyć, że między innymi właśnie takimi działaniami wspieramy administrację rządową w walce z pandemią, gdyż wykonywanie wymazów i badań w kierunku koronawirusa to jej zadanie – zaznaczył prezydent Wodzisławia Śląskiego.

- reklama -

Od kwietnia do 15 sierpnia w Wodzisławiu Śląskim wykonano 495 wymazów w pełni sfinansowanych z budżetu miasta. Łączny koszt tego zadania na chwilę obecną przekroczył 63 tys. złotych. Prezydent Mieczysław Kieca, na podstawie prowadzonych analiz, obawia się o możliwość dalszego finansowania wymazobusów ze środków budżetu miasta. – Zgodnie z przewidywaniami, a także z coraz trudniejszą sytuacją finansową miasto nie będzie miało możliwości w dalszym ciągu w całości opłacać usługi pobierania materiału biologicznego od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że w związku z trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji oraz planowanym nadejściem kolejnej fali zachorować, przed którą na każdym kroku postrzegają nas niezależni rządowi eksperci, niezbędnym jest utrzymanie systemu umożliwiającego systematyczne pobieranie wymazów przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną – napisał prezydent.

Mieczysław Kieca zaapelował więc do wojewody o pełne skoordynowanie z poziomu województwa systemu pobierania materiału biologicznego w formie wymazów od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, a także udzielenie pomocy rzeczowej i finansowej dla działań związanych z organizacją systemu pobierania wymazów, w szczególności funkcjonowania wymazobusów. Pełna treść listu prezydenta Mieczysława Kiecy do wojewody Jarosława Wieczorka poniżej.

/oprac. c

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj