Koronawirus: Bez nowych zakażeń w powiecie raciborskim, 35 w woj. śląskim

koronawirus
Zdjęcie poglądowe. Fot. pexels.com

Liczba nowych zakażeń w niedzielę jest niższa niż w poprzednich dniach – ostatni raz mniej niż 500 nowych przypadków odnotowano pod koniec lipca.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 437 kolejnych osób w Polsce. Najwięcej przypadków pochodzi z województw: małopolskiego – 90, mazowieckiego – 59, pomorskiego – 45, opolskiego – 36 i śląskiego – 35. Zmarło siedem osób. Od początku epidemii w Polsce odnotowano 70 824 przypadków zakażenia i 2120 zgonów.

- reklama -

W niedzielę ministerstwo zdrowia poinformowało także o ponad nowych 1900 ozdrowieńcach. Ponadto liczba nowych zakażeń w niedzielę jest niższa niż w poprzednich dniach – ostatni raz mniej niż 500 nowych przypadków odnotowano pod koniec lipca. Ekspert studzą jednak entuzjazm.

– Musimy pamiętać, że w weekendy i tuż po weekendach jest zawsze mniejsza liczba zakażeń, co wiąże się z mniejszą liczbą testowanych próbek. Tak duża liczba wyzdrowień bierze się ze zmiany przepisów. Zmieniły się zasady wychodzenia z kwarantanny – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską wirusolog dr Tomasz Dzieciątkowski. – Tak naprawdę to jest zmiana klasyfikacji. Według nowego rozporządzenia osoba, która nie ma objawów COVID-19, a jest 10 dni po zakażeniu, jest zwalniana z kwarantanny. Można traktować ją jako ozdrowieńca. Akurat tutaj wszystko da się wytłumaczyć przesuwaniem jednej rubryczki do drugiej – mówi dr Dzieciątkowski.

– Będziemy się cieszyć, jeżeli będziemy mieli dobowo poniżej 100 nowych przypadków. Dzisiaj mamy 400 z ogonkiem, wczoraj 500 z ogonkiem. Jutro też nie będzie dużo, ale trzeba uważnie patrzeć, jak będzie to wyglądało w środę albo czwartek – podsumowuje wirusolog.

Prof. Włodzimierz Gut po wczorajszej rekordowej liczbie wyzdrowień podkreślał, że to „jeszcze nie jest sukces nowej strategii rządu w walce z epidemią”. – Na rekord w kategorii ozdrowieńców wpływ miała kumulacja dwóch zdarzeń, czyli szczyty dobowych zakażeń sprzed dwóch tygodni oraz zmiany zasad izolacji osób po zakażeniu. Mogą one wcześniej, bez oczekiwania na negatywny wynik testu, zakończyć okres izolacji – wyjaśnia wirusolog.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 1 766 (było 2 200)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 252 (257)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 928 (915)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 332 656
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych: 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 20 818 (20 783)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 18 947 (18 839)
– liczba zgonów – 501 (497)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarli: 73-letni mężczyzna z powiatu rybnickiego, 74-letnia kobieta z Żor oraz 59-letnia kobieta z powiatu pszczyńskiego. W szpitalu w Tychach zmarła 73-letnia kobieta z Katowic.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj